
Bestyrelsen for Kappelborgs venner fra venstre: Mikkel Lentz, Britta Hilding Jeppesen, Flemming Stig, Jakob Dalsgaard, Susanne Nielsen, Ulla Egholm, Bo Meyer, Allan Kastor Andersen, Bjarne Kvist.
Foreningen Kappelborgs Venner har holdt generalforsamling
14. juni 2021 - kl. 6:35 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Redaktionen har modtaget Bestyrelsens beretning for Foreningen Kappelborgs Venner 2020/2021:
Indledning:
Kulturhus Kappelborg fejrer i Är 10 Ärs jubilÊum og alle sejl er sat for at fejre det. Det vil kulturhuschef Lars Illum komme ind pÄ senere i beretningen.
Det er en fornÞjelse at se hvordan byens borgere, gÊster og venner bruger huset og aktivitetsniveauet er meget hÞjt, bredt og spÊndende, men coronakrisen har ogsÄ sat sit prÊg her.
PĂ„ fantastisk vis lykkes det at afvikle nytĂ„rskoncerten i samarbejde med TV2 Nord â godt gĂ„et Lars & Co.
Coronarestriktionerne har sat sine begrĂŠnsninger â men nu mĂ„ vi hĂ„be, at det satte program for Ă„ret kan blive afviklet.
Viften af tilbud er bred. Der bliver tilbudt koncerter, teater for bÞrn og voksne, foredrag og udstillinger til en bred mÄlgruppe af brugere.
Bestyrelsens beretning for Foreningen Kappelborgs Venner â Ă„r 2020/21
Velkommen til foreningens 7. generalforsamling, siden stiftelsen af Venneforeningen 28. april 2014.
I foreningen tager vi stadigvÊk vedtÊgterne i hÄnden, for at holde vores fokus pÄ foreningens formÄl
– At fremme kulturlivet i Skagen by og Frederikshavns kommune, ved aktivt at udbrede kendskabet til Kulturhus Kappelborg.
– At stĂžtte aktivt op omkring Kulturhus Kappelborgs arrangementer og Ăžvrige aktiviteter.
– At udvikle og gennemfĂžre egne kulturelle arrangementer til stĂžtte for Kulturhus Kappelborg.
Vi er bÄde stolte og glade for, hvor godt huset fungerer, og det lykkes ikke mindst mange af jer der giver en hjÊlpende hÄnd og bakker op. Det skal ogsÄ nÊvnes at foreningen har en rigtig god dialog med husets ansatte og kulturhuschef Lars Illum.
Vi er nu 7 bestyrelsesmedlemmer og har en flot sammensĂŠtning mht. til kĂžn, alder og ikke mindst kompetencer.
Jeg vil gerne prĂŠsentere dem:
Allan Kastor, Maria Groes Eldh, Susanne Nielsen, Ulla Egholm, Jakob DalsgÄrd, Bo Meyer og sÄ mig selv ( Flemming Stig ).
Kappelborg for de unge
Senere pĂ„ Ă„ret vil et e-sports lokale, der er nĂŠsten fĂŠrdig, blive taget i brug og det skyldes ikke mindst donationer far Ăstifterne, Nordenergi og Folkeoplysningsmidlernes udviklingspulje og en bevilling fra Trygfonden til en ny kultur- og ungemedhjĂŠlper med 20 timers arbejdsuge over 2 Ă„r.
Der har ogsÄ vÊret flere andre sponsorer inde over, sÄ det ser ud til at finansieringen er pÄ plads.
Det er vores opfattelse at der er faldet mere ro pÄ de unge.
Hvorfor vĂŠre medlem af Kappelborgs Venner
Som medlem kan du fÄ flotte rabatter pÄ udvalgte arrangementer, fÄr information pÄ spÊndende arrangementer fÞr andre, fÄ tilbud om at hjÊlpe til ved arrangementer, bl.a. pasning af bar, billetkontrol m.m. og det giver en masse gode oplevelser.
Men ikke mindst â sĂ„ er vi i foreningen ambassadĂžrer for huset â og dermed viser vi en opbakning til det Kulturhus, som vi alle elsker og er stolte af. Og jo flere vi er, jo stĂŠrkere stĂ„r vi, politisk, ved ansĂžgninger til fonde og meget mere. SĂ„ min opfordring mĂ„ vĂŠre â tal med din nabo og fĂ„ ham/hende til at melde sig ind i foreningen. Det er meget nemt â gĂ„ ind pĂ„ Kappelborgs hjemmeside â Ăžverst er der et link til Kappelborgs Venner â og her kan man melde sig ind. Hvis hvert enkelt medlem tegnede et medlemskab, kunne vi fordoble medlemstallet â ĂžnsketĂŠnkning, men vel ikke urealistisk.
Vi er pt. 187 medlemmer, ca det samme som sidste Är.
I 2019 var vi 297 medlemmer â det skyldes foreningens kampagne i forbindelse med âSommerrockâ -desvĂŠrre er der en del af dem, der ikke har fornyet deres medlemskab.
Mange glemmer at betale â sĂ„ vi prĂžver pĂ„ at lave en model, der gĂžr det nemmere at betale â f.eks. betalingsservice.
Arrangementer Kappelborgs Venner:
DesvÊrre har omstÊndighederne gjort, at vi ikke har kunne holde et medlemsarrangement, men det er bestyrelsens hensigt at lave et kanonarrangement til efterÄret.
Tak til alle:
Tak til alle medlemmer for stĂžtte og opbakning â vi vil gerne vĂŠre flere, sĂ„ hjĂŠlp os med af skaffe flere medlemmer. Vi glĂŠder os til et forsat godt samarbejde.
Tak til Lars Illum og Kulturhusets personale for et rigtig godt samarbejde. Lars Illum deltager i alle bestyrelsesmĂžder, hvor vi bliver grundigt informeret om âlivets gang pĂ„ Kappelborgâ â Tak til Lars for det store arbejde du gĂžr for at vi har et meget velfungerende Kulturhus.
Og til slut â en rigtig stor tak til bestyrelsen for jeres store engagement â vi har en rigtig god og velfungerende bestyrelse.
SĂ„ vil jeg give ordet til Lars Illum, som afslutning af beretningen.
PĂ„ vegne af bestyrelsen
Flemming Stig
Konstituering af bestyrelsen for Kappelborgs venner:
Formand: Bo Meyer
NĂŠstformand: Flemming Stig
Kasser: Allan Kastor Andersen
SekretĂŠr: Ulla Egholm
Bestyrelsesmedlemmer: Susanne Nielsen, Jakob Dalsgaard, Bjarne Qvist, Mikkel Lentz
Suppleant: Britta Hilding Jeppesen.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Foreningen Kappelborgs Venner har holdt generalforsamling' til en bekendt