Skagen Marineforening arrangerede Sendemandsm√łde

Skagen Marineforening arrangerede Sendemandsm√łde

13. september 2021 - kl. 9:57 - af

Redaktionen har modtaget dette skriv fra Skagen Marineforening:

Skagen Marineforening arrangerede for fjerde gang siden 1961 Danmarks Marineforenings √•rlige Sendemandsm√łde*. F√łrste gang var den 7 maj 1961 p√• Clausens Hotel. Anden gang var 1981 i Marinestuen og den 29 april 1990 var p√• restaurant Fregatten.

√Örets sendemandsm√łde og efterf√łlgende gallaarrangement blev afholdt l√łrdag den 11 september p√• Kuttervej, der de facto har kajplads for krydstogtsskibe. Tidligere fiskeskipper Jens Winther Pedersen som er medlem af Skagen Marineforening har stillet den flotte bygning til r√•dighed.

S√łv√¶rnets Tamburkorps var stillet op til march ved marinestuen hvor alle skulle g√• til Skagens gamle r√•dhus men p√• grund af regnvejr blev arrangementet flyttet til Kuttervej.

Der var omkring 150 med til arrangementet.

Foto: Frede Svendsen

*Dansk Marineforening skriver s√•ledes om sendemandsm√łder p√• deres hjemmeside:

Marineforeningens sendemandsm√łde (repr√¶sentantskabsm√łde) er foreningens √łverste myndighed og det √•rlige ordin√¶re sendemandsm√łde afholdes i.h.t. vedt√¶gterne inden udgangen af maj m√•ned. Her m√łdes foreningens landsbestyrelse og afdelingernes sendem√¶nd (delegerede), der forholdsm√¶ssigt (1:25) afspejler deres medlemstal.

P√• Sendemandsm√łdet freml√¶gges og dr√łftes landsbestyrelsens √•rsberetning, det reviderede √•rsregnskab, og fremkomne forslag behandles. Ligeledes bekr√¶ftes n√¶ste √•rs m√łdested, og kontingentet til landsforeningen fasts√¶ttes. Endelig foretages valg til landsledelsen (Landsformand, -n√¶stformand, -kasserer og -sekret√¶r), samt foreningens revisorer.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Marineforening arrangerede Sendemandsm√łde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger