Driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling

Driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling

28. september 2021 - kl. 8:06 - af

Kultur- og Fritidsudvalget skal p√• udvalgets kommende m√łde den 29. september tage stilling til en driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling.

Simons Raaling drives af den frivillige forening, Lokalhistorisk Forening for Raabjerg Sogn. If√łlge foreningens vedt√¶gter er foreningens form√•l at fremme den historiske interesse for Raabjerg Sogn gennem drift af ejendommen beliggende p√• Engvej.

Betegnelsen Simons Raaling refererer til den sidste ejer af huset, familien Simon, mens Raaling er en nordjysk betegnelse for stuehuset ‚Äď altid beliggende √łst-vest og parallelt med avlsbygningen.

Driftsaftalen med Simons Raaling f√łlger den skabelon for driftsaftaler, som Kultur- og Fritidsudvalget godkendte den 3. juni 2020. Indholdet i aftalen er delvist nyt, idet foreningen tidligere har modtaget tilskud som lokalhistorisk arkiv, hvor praksis har v√¶ret, at foreningen har sendt ans√łgning og regnskab hvert √•r for at modtage et tilskud.

Den kommunale administration har vurderet, at foreningens form√•l er museumsdrift. Med driftsaftalen oph√łrer tidligere praksis omkring √•rlig indsendelse af ans√łgning, mens andre afrapporteringskrav ud over regnskab er tilf√łjet: referat fra generalforsamling samt deltagelse i √•rligt m√łde med √łvrige tilskudsmodtagende lokalmuseer, faciliteret af administrationen.

Derudover er indsendelse af handleplaner skrevet ind i driftsaftalen samt de kulturpolitiske sigtemål for lokalmuseer, som Kultur- og Fritidsudvalget besluttede i foråret i år.

Driftsaftalen kan fra foreningens side opleves som en v√¶sentlig forandring, set i forhold til tidligere praksis, mens fordelen ved driftsaftalen, set fra foreningens side, er, at foreningen er sikret et tilskudsbel√łb i den periode, som aftaler l√łber.

Driftsaftalen tager afs√¶t i kommunalfuldmagten, hvor kommunalbestyrelsen har lovhjemmel til at yde tilskud til kulturelle form√•l under foruds√¶tning af, at aktiviteterne har en offentlig karakter ‚Äď dvs. ikke er kommercielle eller private.

Driftsaftalen har været til kommentering hos Lokalhistorisk Forening for Raabjerg Sogn forud for underskrivelse. Aftalen er underskrevet af formand og kasserer for foreningen.

 

Tekst: Per Rye

En kommentar til “Driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling”

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Driftsaftale med lokalmuseet Simons Raaling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER