Nu klimasikres Brune Banke

Nu klimasikres Brune Banke

27. oktober 2021 - kl. 8:13 - af

I Skagen står grundvandet højt, især i efterårs- og vinterperioden. Det giver mange steder problemer med vand på terræn og særligt på vejene. Årsagen til problemerne er mangeartet, men den høje grundvandstand er først og fremmest et naturligt fænomen skabt af områdets geografi og nedbørsforhold.

Brune Banke er ét af de steder i Frederikshavn Kommune, hvor man mærker konsekvenserne af klimaforandringerne. På Brune Banke opleves der i perioder problemer med vand på terræn og højtstående grundvand. Det er problemer, der forventes at blive forværret i fremtiden. Derfor er Frederikshavn Spildevand og Frederikshavn Kommune i øjeblikket ved at gennemføre et klimasikringsprojekt, hvor grundvandet fremover fastholdes i et lavt niveau. Det betyder, at bærelaget under vejene kan holdes tør, og det giver borgerne bedre muligheder for at nedsive regnvandet på egen grund. Derudover bliver der etableret vejafvanding og en grøn rabat med regnbede langs stamvejen, hvor regnvandet kan nedsive eller ledes videre i kloakken.

Bankekvarteret bliver klimaklar

Teknisk Udvalg godkendte i 2020 en afvandingsplan for Bankekvarteret, som beskriver, hvordan regnvand og grundvand fremover kan afledes fra Bankekvarteret til Buttergrøften. Klimaprojekterne i afvandingsplanen er udvalgt og prioriteret ud fra målinger af grundvandsstanden og observationer i området.

Anlægsarbejdet for Brune Banke er påbegyndt og med planlagt afslutning i marts 2022. Det forventes, at der inden 2030 desuden er gennemført klimaløsninger for området ved Koralbanke, Fænøvej og Bogøvej. Derudover, at trykledningen fra regnvandspumpestationen ved Middelbanke er blevet forlænget til grøften ved Fladen Grund.

Vil du se flere grønne klimaløsninger?

Der bliver i øjeblikket etableret regnbede i den eksisterende rabat langs Nordsøvej på strækningen mellem Kattegatvej og Fladen Grund. Klimaprojektet skal sikre den fremtidige afvanding af vejen.

Området har i perioder problemer med vand på kørebanen, hvilket skyldes manglende kapacitet i det nuværende afvandingssystem. Regnbedene skal aflaste kloaksystemet og fungere som bassiner, hvor vandet nedsiver. Derudover er de tilsluttet et overløb til fælleskloakken, hvis de bliver overfyldte i tilfælde af kraftige regnhændelser. Regnbedene bliver tilplantet med hjemmehørende arter, når anlægsarbejdet er afsluttet. 

Fakta

Anlægsprojektet og tidsplanen for Brune Banke blev præsenteret for Karsten Thomsen, Formand for Teknisk Udvalg, Peter Sørensen, Formand for Plan- og Miljøudvalg samt Erik Kyed Trolle, Formand for bestyrelsen i Frederikshavn Forsyning A/S, på et møde i oktober 2021.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nu klimasikres Brune Banke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger