Ny bestyrelse har store ambitioner

Ny bestyrelse har store ambitioner

4. januar 2022 - kl. 9:32 - af

2021 har v√¶ret et begivenhedsrigt √•r i Skagen Rideklub med et stigende antal medlemmer, flere sponsorer, nye heste samt en bred vifte af aktiviteter. Og 2022 tegner til at blive endnu bedre med ambiti√łse planer for klubbens udvikling og v√¶kst.

Det summer af aktivitet p√• staldgangene i Skagen Rideklub, for her har man oplevet en s√¶rdeles positiv udvikling i l√łbet af 2021 i form af flere medlemmer, flere sponsorer samt en stor v√¶kst i antallet af opstaldede heste. Klubben kan s√•ledes p√• trods af Corona udfordringer gl√¶de sig over en positiv udvikling og v√¶kst, som ogs√• kommer klubbens medlemmer til gode.

Det stigende antal medlemmer har bevirket at rideklubben har anskaffet flere rideskoleheste med flere ridehold i ugens l√łb med b√•de springning og dressur. Der er p.t. venteliste p√• alle ridehold for s√•vel b√łrn som voksne. Som noget nyt har Skagen Rideklub ogs√• f√•et tilknyttet berider Jan S√łgaard som ekstra underviser i spring og dressur. Jan S√łgaard har en bred erfaring som berider og underviser blandt andet i regi af Frederikshavn Rideklub.

De nye klubmedlemmer favner b√•de b√łrn og voksne, og der er et h√łjt aktivitetsniveau i klubbens forskellige udvalg herunder aktivitetsudvalget som i l√łbet af 2021 har v√¶ret tovholder for en r√¶kke succesfulde ridest√¶vner ogs√• for isl√¶ndere med ryttere p√• deltagerlisten fra hele regionen.

Herudover har man i sommeren 2021 afholdt ridelejr for klubbens yngste ryttere, og det skal gerne blive en fast tradition fremover, så der bliver skabt et godt sammenhold blandt rytterne på tværs af aldersgrupper.

Ambiti√łse udviklingsplaner

2021 var ogs√• √•ret, hvor Skagen Rideklub fik ny bestyrelse, som har store ambiti√łse udviklingsplaner og visioner for rideklubben med afs√¶t i medlemmernes √łnsker. I det forgangne √•r har man s√•ledes f√•et helt nye hestebokse i rideklubbens gamle staldl√¶nge takket v√¶re rideklubbens fond, og i 2022 er der blandt andet planer om at renovere de √łvrige gamle hestebokse, nyt cafeteria og k√łkken. Sidst men ikke mindst s√• vil bestyrelsen s√łge en r√¶kke fonde samt flere sponsorer for at f√• skaffet midler til etablering af en ny multibane for at facilitere klubbens isl√¶nder-og springryttere. Der er ogs√• planer om p√• sigt at forbedre klubbens ridebaner og mange hestefolde.

2022 tegner s√•ledes til at blive endnu et sp√¶ndende og positivt √•r for Skagen Rideklub, og bestyrelsen sender en stor tak til klubbens mange dedikerede frivillige samt til de lokale sponsorer, som har bidraget med √łkonomisk opbakning i l√łbet af 2021.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse har store ambitioner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER