Venstres falske sang

Venstres falske sang

18. februar 2022 - kl. 11:03 - af

Af Finn Jenne, afdelingsformand 3F Frederikshavn:

For første gang i årtier er der på Christiansborg flertal for at gennemføre en dagpengeforbedring. Vi taler ikke om en revolution af systemet. Men om en mulighed for, at dagpengene i tre måneder kan være op til 23.000 kr. per måned- dog aldrig mere end 90 pct. af den tidligere løn. Hvis du ikke har et job efter tre måneders ledighed, ryger du ned på den ordinære, maksimale dagpengesats på 19.351 kroner.

Alligevel har Venstre de sidste par uger i dyrt købte annoncer fremstillet ledige som dovne typer, der sover dagen væk på dagpenge og erklæret, at det skal kunne betale sig at arbejde. Øh, ja! Det kan det også. Derfor har Danmark været blandt de bedste i Europa til at få folk i arbejde efter COVID-19-krisen.

Venstre-formanden har fremført, at kasseassistenten i Netto ikke skal få mindre i løn end man kan få på dagpenge. Helt resistent over for det faktum, at blot 47 fuldtidsansatte kasseassistenter tjener under 23.000 kroner om måneden. 47! Som om de 47 skulle miste noget ved, at struktøren Rasmus eller industriarbejderen Anne sikres en smule bedre i tre måneder, når akkorden er slut eller der er råvaremangel fra udlandet.

Men Venstre er ligeglade. De synger videre på deres falske sang.

Venstres eksterne kampagneafdeling, CEPOS, fik hurtigt ”beregnet”, at det for 140.000 personer ikke længere ville kunne betale sig at arbejde. Formand Ellemann delte det straks på sociale medier og partiets resterende folketingsmedlemmer fik besked om at masseproducere forargede debatindlæg i landets lokalpresse.

FH påpegede straks fejlene i CEPOS’ beregning. Det afholdt ikke Venstre fra at fylde debatsiderne. Nu har Beskæftigelsesministeriet også regnet tallene igennem. 43.000 personer tjener under 23.000 kr./md.

Får det Venstre til at stoppe med vildledningen? Håb koster jo ikke noget. Men vi sætter ikke penge på det. For Venstre er folketingsvalget gået i gang og det samme er skræmmekampagnen.

Vi i 3F er ikke skræmte over kampagnen. Men vi er beskæmmede over den manglende respekt over for de jobsøgende/ledige – men også over for arbejdende danskere –som Venstres mislyde er udtryk for. Det er ikke værdigt. Hverken for danskerne i job. Eller for dem imellem job.

4 kommentarer til “Venstres falske sang” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

4 kommentarer til “Venstres falske sang”

  • Erik Søndergaard

    Socialdemokratiets falske sang
    hr Finn Jenne afdelingsformand i Frederikshavn 3F
    hvem skal betale regningen, for jeres landsformand for flerkoneri,når han får en ydelse på over 400 tusind om året resten af livet som belønning for hans forbrydelse.
    er det forhøjelse af kontingent eller er det skatteyderne
    det tror jeg mange gerne vil vide.
    jeg så spørgetime til Statsministeren tirsdag d 15/2
    der kom der et spørgsmål fra Søren Pape K om hvordan man kan sige at at det er vedtaget (den lov som Finn Jenne siger der er vedtaget)når der ikke er 90 mandater
    og der er stadig ikke 90 mandater
    den kan først blive vedtaget efter et valg
    og hvis de røde vinder valget
    Finn Jenne du synger den falske sang
    og venligst forklar
    hvor pengene skal komme fra til din landsformand
    så dine medlemmer får sandheden
    ellers er du utroværdig som afdelingsleder
    god lørdag🇩🇰🇩🇰

  • Erik Søndergaard

    Kurt Kirkedal
    misinformationens vej
    tror godt nok at der er flere en Venstre
    der går den vej
    tør slet ikke tænke på at jeres statsminister påstod
    at slettede sms var af sikkerhedsgrunde de blev slettet
    hvad der viste sig at være en løgn
    at Mogens Jensen daværende fødevareminister havde totalt tabt hukommelsen i minkkommisionen
    han kunne kun huske hvornår der var frokost
    og ingen vil tage ansvar for minkskandalen
    så misinformation går begge veje
    så det er ikke kun Venstre🇩🇰🇩🇰

  • Erik Søndergaard

    Man må undre sig
    når en fagforeningsmand bliver fyret,og lyver om sine mange koner,som skriger til himlen.
    så får man over 400 hundrede tusind kr resten af sit liv
    som belønning,og sender de stakkels kvinder ud i depression og ligegyldighed og svigtet af fagforeningsformanden og hans kumpaner.
    har fagforeningen glemt at da Socialdemokratiet delte gaver ud til kontanthjælps modtagere 2000 kr skattefrit.
    hovedparten af dem er kriminelle indvandre.
    og så forlanger man bagefter at de skal ud på arbejdsmarkedet,den aftale er lige blevet forlænget.
    jeg ved ikke lige om det kan betale sig at arbejde.
    den aftale som bliver henvist til her,er der ikke flertal for på
    Christiansborg,den kommer først til behandling senere
    så tror det er Socialdemokratiets falske sang
    god dag👍👍

  • Kurt Kirkedal Jensen

    Godt brølt Finn. Venstre viser endnu engang hvor langt de er parate til at gå ad misinformationens vej.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Venstres falske sang' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger