De gamle fortove bliver genbrugt

De gamle fortove bliver genbrugt

5. marts 2022 - kl. 6:29 - af

NÄr du gÄr pÄ et nyt fortov i Frederikshavn Kommune, er der stor sandsynlighed for, at du gÄr pÄ et gammelt fortov fra et andet sted i kommunen.

NÄr de gamle fortove og kantsten bliver taget op, bliver de nemlig sendt retur til kommunens materielgÄrd. Her bliver de gamle betonvarer samlet for at blive omdannet til knust beton, der kan bruges som bÊrelag under de nye fortove.

Den knuste beton har den fordel, at den i den rigtige kvalitet er et rigtigt stÊrkt produkt at anvende til formÄlet, og det kan pÄ alle mÄder sagtens mÄle sig med traditionelt anvendt stabilgrus.

Center for Park og Vej vil stadig have sĂŠrligt fokus pĂ„ genanvendelse af materialer – bĂ„de ved projektering og ved udfĂžrelse af projekterne.

I forbindelse med projekterne er Center for Park og Vej som udgangspunkt interesseret i at levere nye materialer til arbejder, hvor der i lÊngere strÊk tages fliser og kantsten op, sÄfremt de gamle materialer leveres pÄ materialegÄrden til knusning. Park og Vej vurderer dette fra projekt til projekt.

Dette fremgÄr af oplysninger, som indgÄr i et par af de punkter, som Teknisk Udvalg skal se nÊrmere pÄ pÄ udvalgets kommende mÞde den 8. marts.

Fra fortov til grĂžnt areal

I 2019 blev der i forbindelse med de koordinerende ledningsarbejder rundt om i kommunen ivĂŠrksat projekter, hvor fortovet i den ene side af vejen blev nedlagt.

Det er ikke alle veje, der er egnede til at fjerne fortovet i den ene side. De veje, hvor fortovet med fordel kan nedlÊgges i den ene side, er typisk boligveje samt veje i f.eks. industriomrÄder.

Park og Vej har modtaget forskellige tilbagemeldinger lige fra, at man synes, at begge fortove skulle nedlÊgges, til at ingen af dem skulle nedlÊgges. Generelt er det dog opfattelsen, at der ikke er de store indvendinger imod, at fortovene nedlÊgges, sÄfremt der kommer et fortov, som kan benyttes.

De ekstra m2 grĂžnne arealer kan bruges til forskellige ting. De kan indgĂ„ som ”Naturligvis”-arealer eller blot vĂŠre grĂŠsarealer i bybilledet. Om vinteren kan de frie arealer bruges til aflĂŠgningsplads for sne.

I forbindelse med projektet ”Fremtidens Boligveje” vil Center for Park og Vej ogsĂ„ undersĂžge, om der er veje, der skal laves i Ă„r, som kunne vĂŠre aktuelle at bruge som pilotprojekt(er).

 

Tekst: Per Rye

Kilde: bilag til Teknisk Udvalgs mĂžde

3 kommentarer til “De gamle fortove bliver genbrugt” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “De gamle fortove bliver genbrugt”

  • Godt med noget Biodiversitet. Det bliver flot nĂ„r tingene fĂ„r lov til rigtig at gro til. Godt tĂŠnkt, at der pĂ„ SkarpĂŠsvej og de andre veje kun er fortov i den ene side.

  • Carsten Madsen

    HÞrt, det ser skrÊkkeligt ud, det mÄ vÊre en kÊmpe besparelse for kommunen, for ellers vil man vel ikke gÞre sÄdan.

  • Jeg synes at Park og vej skal komme til
    Skagen at se hvordan det ser hvor man laver
    fortov pÄ den ene side og grÊs og ukrudt.M.V.H.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'De gamle fortove bliver genbrugt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger