
Nikolaj Houkjær Vejrum er oprindeligt fra Præstbro, men bor nu i Ålbæk med konen og to små børn.
Det er faktisk to firmaer !
9. april 2022 - kl. 8:04 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Den 4. april var der her på SkagenAvis en artikel om at Steen Jørgensen El-Installation havde ansat en ny direktør. For lige at konkretiserer det, er der også et firma her i byen der hedder Steen Jørgensen El-service Aps. Det drives fra adressen på Østre Strandvej 6. Ejer af firmaet, Nikolaj Houkjær Vejrum fortæller:
Jeg kom i lære ved Steen Jørgensen El-Installation AS i 2016, og i 2019 spurgte Steen Jørgensen mig om jeg kunne tænke mig at være en del af et generationsskifte. I forbindelse med at firmaet blev opdelt i to, købte jeg mig ind i Steen Jørgensen El-service Aps i 2020. I 2021 da Steen omkom, ved en tragisk ulykke, købte jeg resten af firmaet, og det er mig der i dag, sammen med 8 medarbejdere, .
Firmaet Steen Jørgensen El-service Aps beskæftiger sig med alt indenfor el til private og erhverv, hvor der serviceres kunder fortrinsvis i Skagen og Ålbæk, men også i resten af Nordjyland. Steen Jørgensen El-Installation udfører store el- og teknikentrepriser i hele landet.
“Ud over el service har vi også mange, både private og erhvervs, kunder i Skagen og Gl. Skagen vi servicerer med alarmer” fortæller Nikolaj Houkjær Vejrum.
Nikolaj er ved at uddanne sig til aut elinstallatør, hvor han en dag om ugen er i Ålborg, mens resten foregår som selvstudie. Nikolaj regner med at være færdig med uddannelsen om ca. et år. Firmaet er naturligvis autoriseret da der er ansat en aut. elinstallatør.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Det er faktisk to firmaer !' til en bekendt