Varm op til sommerferien i Det GrÄ Fyr

Varm op til sommerferien i Det GrÄ Fyr

16. juni 2022 - kl. 12:37 - af

Sommer betyder gode oplevelser for bÄde bÞrn og voksne, men allerede i den kommende uge er der sjove aktiviteter pÄ programmet i Det GrÄ Fyr. LÊr at lave mad med tang, oplev naturen som aldrig fÞr eller tag med ud og find en natravn.  

SommersÊsonen i FamilieNaturklubben i Det GrÄ Fyr er i fuld gang. Hver sÞndag kl. 13 mÞdes familieklubbens medlemmer og alle andre, som har lyst til at vÊre med, og fÄr en fÊlles oplevelse i naturen.  

PÄ sÞndag den 19. juni kl. 13 er der tang pÄ menuen. Sammen med Matilde, der er kok pÄ restaurant BLINK, skal bÞrn og voksne ud og hÞste tang pÄ stranden. Tilbage i Det GrÄ Fyr fÄr deltagerne mulighed for at smage pÄ tangen og syltet noget tang, som kan komme med hjem pÄ middagsbordet.

SÞndag den 26. juni gÄr FamilieNaturklubben til Jennes SÞ for at blive klogere pÄ, hvilke fisk og planter der lever i og omkring sÞen.

Oplev naturen som aldrig fĂžr

En anden sommeroplevelse i Det GrÄ Fyr er udstillingen Vilde Hjem. I et kreativt og farverigt univers kan I opleve naturen pÄ en ny og anderledes mÄde, nÄr I besÞger fem habitater, hvor fugle bor.

I Vilde Hjem er solsortens rede lavet af farvekridt. Sand forvandler sig til smÄ krystaller, nÄr I ser det i mikroskop. Og skarven, som normalt skjuler sin rede, giver jer mulighed for at komme helt tÊt pÄ. 

Som en del af udstillingen er der et tegneomrÄde, hvor bÞrn kan farvelÊgge fugle og teste deres viden i en fuglequiz.

Tag pÄ aftentur i tusmÞrket.

Familiens Êldste bÞrn og voksne kan pÄ tirsdag den 21. juni kl. 21 tage med pÄ en spÊndende aftentur i Skagen Klitplantage.

Udstyret med en natkikkert skal I sammen med en naturvejleder fra Det GrÄ Fyr ud og lede efter en natravn. I skal ogsÄ prÞve at artsbestemme lydende fra de mange andre dyr, som I kan hÞre, mens solen gÄr ned.

LÊs mere om alle arrangementer pÄ www.detgrÄfyr.dk

>Faktaboks<

Det GrÄ Fyr

  • Det GrĂ„ Fyr er fyrtĂ„rn for sĂžfarten og kaster hver nat en lyskegle, som kan ses langt ude pĂ„ havet.
  • I bygningen ved Det GrĂ„ Fyr kan gĂŠster i 2022 opleve udstillingen Vilde Hjem, som i et sanseligt og farverigt univers viser fugles forskellige levesteder pĂ„ stranden, rĂžrskoven, klitheden, klitplantagen og i haven.
  • Det er ogsĂ„ muligt at bestige de 210 trin i tĂ„rnet og opleve udsigten over Danmarks nordligste punkt i 46 meters hĂžjde.
  • Hele Ă„ret byder Det GrĂ„ Fyr pĂ„ aktiviteter og events, som gĂžr det muligt at fĂ„ en oplevelse i naturen, der omgiver fyret.
  • Det GrĂ„ Fyr har en cafe samt en butik med et stort udvalg af bĂžger om natur og fugle. Butikken sĂŠlger ogsĂ„ smĂ„ ting til hjemmet.
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Varm op til sommerferien i Det GrÄ Fyr' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger