Lokale drenge er i finalen

Privatfoto.

Lokale drenge er i finalen

21. juni 2022 - kl. 6:48 - af

SIK fodbold U 16 drenge er nu kvalificeret til at spille finale på søndag 26/6 om det jyske mesterskab for U 16 hold, I fredags spillede holdet semifinalen på neutral bane i Brønderslev mod Nors/Hillerslev fra Thy og den kamp vandt SIK med 6-3.

Målscorer i kampen fredag var Theis Gaardestrup 3 samt Andreas Bech , Lukas Lundholm og Albert Kristiansen.

Cirka 50 personer fra Skagen var på fælles bustur til kampen i fredags, og nu håber de 2 trænere for holdet, Henrik Bech og Jan R Jensen, at mange også vil følge holdet på søndag til finalen som spilles kl. 15.30 i Hadsund, hvor modstanderen er Vejen SF fra Sønderjylland.

SIK var kommet i semifinalen efter at have været oversidder i kvartfinalen og havde tidligere i foråret vundet sin pulje foran Brønderslev. Det at holdet var blevet puljevindere gjorde at de fik muligheden mod andre pulje vindere at spille om JM titlen for U 16.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokale drenge er i finalen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger