Om retten til tidlig pension

Om retten til tidlig pension

17. august 2022 - kl. 9:57 - af

Af Finn Jenne, formand 3F Frederikshavn og Henning Overgaard, forbunds-formand for 3F.

I Nordjylland er der 72 procent af 3F‚Äôerne i alderen 40 til 59 √•r, som har smerter i l√łbet af en arbejdsdag. Danske arbejdere slider for Danmark, og har lige s√• meget ret til et v√¶rdigt pensionistliv, som det bedre borgerskab i Gentofte.

N√•r vores medlemmer st√•r op om morgen, st√•r de op med gl√¶de og stolthed. De st√•r op og tr√¶kker i arbejdst√łjet. Mange af dem har gjort det i 20, 30 eller 40 √•r uden at beklage sig. De udf√łrer et solidt stykke arbejde, s√łrger for at hjulene k√łrer rundt og troligt betaler deres skat.

Desv√¶rre er det ogs√• vores medlemmer, der st√•r op om morgenen og m√• tage Panodil eller noget st√¶rkere fra l√¶gen for at komme igennem dagens arbejde. For vores medlemmer er i smerter. Faktisk har 72 procent af vores medlemmer fra 40 til 59 √•r smerter i l√łbet af deres arbejdsdag. Det viser en unders√łgelse, som Analyse Danmark har lavet for 3F.

Det er mange. Alt for mange. Det er et problem, der ikke blot kalder p√•, at arbejdsgiverne m√• tage deres ansvar seri√łst, og sikre et bedre og sundere arbejdsmilj√ł. Det er et problem, der tydeligg√łr, hvor vigtigt det er, at vi har f√•et retten til tidlig pension.

Alligevel sidder der borgerlige politikere, som S√łren Pape Poulsen, der mener, at den danske l√łnmodtager klynker, og skal arbejde til arme og ben er ved at falde af.

Hvorfor skal dem, der har arbejdet længst også være dem, som skal lide mest?

Det kan ikke v√¶re rigtig, at den danske l√łnmodtager b√•de skal betale med l√łn og krop, for at advokater og arkitekter skal g√• rundt p√• golfbanen, og nyde deres otium.

25 procent af vores medlemmer i alderen 40 til 59 √•r m√• tage receptpligtig medicin fra l√¶gen for at passe deres arbejde. Det er hver fjerde, som har s√• voldsomme smerter, at en Panodil ikke er nok. Og skal de h√łre p√•, at de tager af kassen for at sidde i sofaen.

Vores medlemmer √łnsker blot at have samme mulighed for at lege med deres b√łrneb√łrn p√• samme m√•de, som dem der tager lange uddannelser og f√łrst kom p√• arbejdsmarkedet, da de var omkring 30 √•r.

Det er derfor, at 3F i disse dage er ude med budskabet om, at hvis pensionsalderen skal stige, s√• skal den tidlige pension f√łlge med. Den skal f√łlge med, s√• man i 2030 skal kunne g√• p√• tidlig pension fire √•r f√łr sin folkepension, og ikke kun tre √•r f√łr, som det er i dag.

Den danske arbejder har lige så meget ret til et værdigt pensionsliv, som den danske akademiker. Derfor skal retten til tidlig pension sættes op fra tre til fire år.

Retten til et v√¶rdigt liv p√• pension er ikke noget, som kun h√łrer akademikeren i Gentofte og Rudersdal til. Retten til en pension uden smerter er ogs√• noget, vi skal have i Frederikshavn og L√¶s√ł kommuner.

En kommentar til “Om retten til tidlig pension” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Om retten til tidlig pension”

 • Fint i k√¶mper for tidlig pension, men men.
  Der er en sag i b√łr k√¶mpe langt h√•rdere for.
  N√•r man f√•r brug for tidlig pension / efterl√łn,
  bliver man m√łdt af et k√¶mpe sp√łgelse. Dem der
  selv har sparet sammen til pension / efterl√łn
  bliver m√łdt af en k√¶mpe modregning. Selv vil
  jeg kunne f√• 1/3 af efterl√łnsydelsen, hvor dem der har brugt rub og stub f√•r 232.000 kr.
  HVORFOR

  NU B√ėR I ALLE FAGFORENINGER F√Ö FINGEREN UD,
  OG ANGRIBE REGERINGEN, ELLER DEM DER STYRER DANMARK.

  Jeg gl√¶der mig til at h√łre fra jer, og andre der l√¶ser dette.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Om retten til tidlig pension' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER