Fedt hvis det blev hver fredag !

Fedt hvis det blev hver fredag !

12. november 2022 - kl. 9:21 - af

I 1996 byggede man ny bĂžrnehave pĂ„ Lindevej. Den gamle, “Lindevejs BĂžrnehave”, blev den gang revet ned for at give plads til “Mattisborgen”.

I gÄr fejrede man sÄ 25 Ärs jubilÊum, godt nok et Är for sent, men som sÄ mange andre steder, kom coronaen i vejen, og derfor blev fejringen fÞrst i gÄr.

Udenfor bĂžrnehaven var der linet op med pĂžlsevogn, og det var noget bĂžrnene kunne bruge. En enkelt af dem syntes endda, at det ville fedt, hvis det fremover kunne gentage sig hver fredag.

Ud over pÞlser var der ogsÄ slikposer fra Sparekassen Danmark, mens Superbrugsen sponserede juice og karamelstÊnger.

Fredag eftermiddag var der kaffe og kage til forĂŠldrene.

Der har igennem Ärene vÊret ca 40 bÞrn i Mattisborgen, mens personalet har vÊret mellem 5-8 ansatte.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fedt hvis det blev hver fredag !' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger