Skagen Lokalhistoriske Forening har haft mange gryder i kog

Arrangementet blev indledt med en sang.

Skagen Lokalhistoriske Forening har haft mange gryder i kog

26. januar 2023 - kl. 13:20 - af

SKAGEN LOKALHISTORISKE FORENING hentede endnu en af sine mange succeser, da man fejrede sit 40 års jubilæum i Salen på Kulturhus Kappelborg.

Salen var proppet og stemningen t√¶t p√• at v√¶re l√łssluppen, godt hjulpet p√• vej af foreningens gener√łse administration ved baren.

Formanden, Andreas Andreasen (se hans tale nederst), √•bnede ballet med en f√¶llessang: Sang for det gammeldags Skagen, skrevet af Harald Bergstedt, da byen fejrede 500 √•rs k√łbstadsjubil√¶um. Herefter ridsede han beh√¶ndigt foreningens historie op og forbandt den med det lokalhistoriske arkiv i Tinghuset. Det er to sider af samme sag.

Bagefter satte foreningens sekret√¶r billeder p√• den hyperaktive forenings virke. Utallige foredrag, virtuelle byvandringer, lokalhistoriske sangaftener, t√¶t besatte seancer i Tinghusets r√•dstue og senere p√• Kystmuseet og i Kulturhus Kappelborg suppleret med den √•rlige udflugt og kaffeslabberads med indbygget billedkiggeri pyntet op med skr√łner i l√¶ssevis.¬†

Skagen Lokalhistoriske Forening har haft mange gryder i kog og v√¶ret velsignet med dedikerede bestyrelser, der aldrig sl√¶kkede p√• gaspedalen. Og det k√łrer bare videre.

Til sidst tog Arne Ehrenreich ordet. Som s√łn af foreningens f√łrste formand, Jens Aage Lundholm S√łrensen, var han fra barnsben blevet immun overfor den sl√¶gtshistorie, som faderen var besat af. Ikke desto mindre fik Skagen Lokalhistoriske Forening fra 2008 til 2021 i Arne Ehrenreich et dybt engageret bestyrelsesmedlem, som ovenik√łbet sad p√• formandsposten i 2021.

Forsamlingen summede af velv√¶re, da Andreas Andreasen sidst p√• eftermiddagen kunne sige tak til de mange fremm√łdte. Hvilken herlig dag for lokalhistorien.

Andreas Andreasens tale:

Skagen Lokalhistoriske Forening og Arkiv ‚Äď 40 √•r

Det var en tirsdag, for 40 år siden!

Skagens kulturhistorie samles

Det var den 25. januar 1983 på Skagen Bibliotek, der var stiftende generalforsamling til vedtagelse af Skagen Lokalhistoriske Forening.

70 borgere deltog.

En arbejdsgruppe havde i november √•ret f√łr i Tinghuset dr√łftet muligheden for at etablere en samling af byens lange kulturhistorie og stifte en lokalhistorisk forening til opgaven.

Foreningens formål

I henhold til vedt√¶gterne er ‚ÄĚForeningens form√•l er, at fremme den lokalhistoriske interesse i Skagen, samt indsamle og opbevare lokalhistorisk materiale i form af b√łger, lokale protokoller, fotos, kort, udklip m.m.‚ÄĚ!

Den f√łrste bestyrelse

Bestyrelsen blev p√• 7 medlemmer og fik manufakturhandler Jens Aage Lundholm S√łrensen som f√łrste formand, en ildsj√¶l, der havde arbejdet i mange √•r med dokumentation af Skagens sl√¶gter. Han opbyggede et fabelagtigt genealogisk kartotek til stor gavn for byens sl√¶gtsforskere.

Arkivet, der stadig findes i Tinghuset blev lagt på internettet og er nu etableret i et let anvendeligt nyt super-system på nettet.

Skr√¶dder S√łrensen holdt pladsen i 8 √•r og afl√łstes af Karla Jakobsen som formand de efterf√łlgende 11 √•r.¬†

Så kom arbejdet igang

Det f√łrste medlemsm√łde blev holdt i Tinghuset den 16. februar med foredrag om Englands Fiskeriet. Der var gang i den fra starten, og i stiftelses√•ret blev der afholdt 8 arrangementer.

√Öret sluttede med et julearrangement i Tinghuset. Det blev en tradition gennem alle √•rene og foreg√•r nu som ‚ÄĚJul p√• Svallerbakken‚ÄĚ i Kystmuseets caf√© med 70 to 80 deltagere, hvor ogs√• S√¶son Start og Generalforsamlinger foreg√•r.

Arkivet

Det lokalhistoriske arkiv blev startet på Skagen Bibliotek i 1960’erne som en biblioteksafdeling med overbibliotekar Ingeborg Jensen som bærende kraft.

Samlingen blev flyttet til Tinghuset, f√łrst under By- og Egnsmuseet p√• Svallerbakken, der for 15 √•r siden blev sl√•et sammen med museerne i Frederikshavn og S√¶by til Nordjyllands Kystmuseum. Den store samling, der stadig vokser, ligger i trygge rammer i Tinghuset, vogtet af en ildsj√¶l! Her er alt hvad hjertet kan beg√¶re til forskning og studier af Skagens lange historie, kultur og familier.

Skagen lokalhistoriske DNA-molekyler

Arkivalierne omfatter uvurderlige samlinger af byens kulturarv, et Eldorado for historikere, skribenter og slægtsforskere:

 • Lokalhistorisk litteratur skrevet af lokale tilbage fra 1787
 • Nye lokalhistoriske b√łger fra foreningens eget forlag
 • Litteratur skrevet af g√¶ster under ophold i Skagen (f.eks. Karen Blixens ‚ÄĚDen afrikanske Farm‚ÄĚ)
 • Avis- og tidsskriftartikler. Kantor Larsens formidable udklip samling
 • Mikrofilm med Skagens Avis, Vendsyssel Tidende
 • Skagens kirkeb√łger fra o. 1647
 • Folket√¶llinger
 • Skifteprotokoller
 • Sk√łde- og panteprotokoller
 • L√¶gdsruller
 • Brandtaksationer
 • Dagb√łger, breve, postkort
 • Forretningsprotokoller og virksomheds- regnskaber
 • Redningsv√¶senets strandingsprotokoller
 • Forlisregistre
 • Skatte- og Adresseb√łger
 • Forhandlingsprotokoller og kasseb√łger fra Fiskeriforeningen
 • Et stort Lydarkiv fra Danmarks Radio
 • Regionalradioen og Skagen N√¶rradio suppleret med arkivets egne interviews med udvalgte skagboer
 • Dokumentarfilm og spillefilm
 • En af Danmarks tidligste reportagefilm med indvielsen af havnen i 1907, filmet af den ber√łmte fotograf Peter Elfelt
 • Film af lokale begivenheder og portr√¶tter af mange markante skagboer

Billedsamlingen

Store mængder af negativer og positiver leveret af pressefotograferne: Johs. Bindslev, Gunnar Mathiasen, Balslev og Peter Broen.

Flere hundrede indleverede familie- og personfotos, en aktivitet der l√łbende forts√¶tter.

Og så findes der mange tusinde lysbilleder i arkivet.

Kortsamlingen

 • Sognekort
 • Matrikelkort
 • Generalstabskort
 • Andre topografiske kort
 • Og en plakatsamling

Foredrag

Gennem alle årene har der været en omfattende række af foredragsholdere, der med stor tilslutning har fortalt om byens sjæl, udvikling, havnen, fiskeri, fyrvæsen, redningsvæsen, lodsvæsen, arkitektur, Skagensbanen, naturen omkring os, og væsentlige begivenheder i by og omegn mv.

Populariteten de f√łrste √•r i Tinghuser, gjorde pladsen for trang, s√• foreningen flyttede arrangementerne til Kystmuseets caf√© og fra 2011 til salen p√• Kulturhus Kappelborg, hvor det seneste havde 160 tilh√łrere.

Udflugt ud i det blå!

En anden √•rlig begivenhed er udflugten Kristelig Himmelfartsdag til udvalgte sev√¶rdigheder, der findes i Vendsyssel. Bussen er altid fuld og turen varer fra spisetid til spisetid, frokost og aftensmad! Til turen h√łrer altid kaffe, bolle med sm√łr og lagkage p√• et hyggeligt sted, afsluttet med en sang.

Konfirmationer og andre kirkelige handlinger har betydet, at √łnskede bes√łg i kirker var umulige, s√• fremover tages udflugten den f√łrste l√łrdag i september som markering af foreningens nye s√¶sonstart.¬†

Fotografier, Kaffe & Sniksnak

P√• torsdage har der i Tinghuset v√¶ret arrangeret billedkig p√• gamle fotografier som manglede identifikation af personer, datering og fastl√¶ggelse af begivenhed. Der har altid v√¶ret stor tilstr√łmning til denne ogs√• sociale begivenhed indtil Corona stoppede den, med den tages op igen i jubil√¶ums√•ret.

Bestyrelserne

I de 40 år har der været 40 ildsprudlende bestyrelser med ansvaret for samlingen og aktiviteterne, hvor det er værd at nævne, at samtlige har kvinder med og endog 7 år med kvindeligt flertal.

I alt har der været 24 forskellige personer med lokalhistorisk interesse i foreningens bestyrelser.

Vi har et par veteraner, der stadig er med, den ene er Birthe Bolvinkel med 23 √•r og Hans Nielsen, som nidk√¶rt er kulturens vogter, s√• arkivet er til r√•dighed for forskere, skribenter, lokale bysb√łrn og deres familier gennem med alle 40 √•r.

I dag nærmer Skagen Lokalhistoriske Forening sig et medlemstal tæt på 400 og er med ildhu klar til, sammen med de mange medlemmer, at fremme den lokalhistoriske interesse ved at holde liv i Skagens spændende historie.

Afslutning

Vi har givet os selv en jubil√¶umsgave, et Pull up- banner med kort over √ėsterby og Vesterby i 1811, hvor der var ca. 1000 skagboer og hvor Englandskrig og Kaperkrig rasede i 1811. Banneret skal f√łlge os til alle arrangementer fremover.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Lokalhistoriske Forening har haft mange gryder i kog' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER