Ny bestyrelse for Skagen Byting

Foto: Vibe Dahl Andersen.

Ny bestyrelse for Skagen Byting

1. april 2023 - kl. 8:21 - af

Efter ordinær generalforsamling 28. marts 2023 er nedenfor en præsentation af bestyrelsen for Skagen Byting.

Vi har i Skagen Byting konstitueret en ny bestyrelse. Det er en moderne bestyrelse med et solidt rodnet i Skagen. Det er en bestyrelse, der v√¶gter demokrati og samarbejde i vores by h√łjt, og s√• er det alts√• en bestyrelse, som elsker Skagen for det den er, og som tror p√• Skagens udvikling.

Emner s√•som bos√¶tning, turisme og byplanl√¶gning bliver vigtige i den kommende tid, og det har vi nu en bestyrelse, der har personlige og erhvervsm√¶ssige kompetencer til at l√łf¬≠te. Vi ‚Äď i den nye bestyrelse ‚Äď er en l√¶rer, en landskabsarkitekt, en skovhugger, en der ar¬≠bejder med socialt udsatte, en kunstformidler, en planl√¶gger, en sygeplejerske og en iv√¶rks√¶tter og arkitekt.

Vi har i den nye bestyrelse v√¶ret grundige i overvejelserne omkring rollefordeling. Det er vigtigt, at alle meninger bliver h√łrt, n√•r vi nu g√•r ind i de n√¶ste √•rs arbejde med at styrke Skagens taler√łr for os almindelige borgere. Vi har dr√łftet, om det nu er smart at v√¶lge en formand, som kun har boet 3 √•r i byen? Vi har vendt, om det sender de rigtige signaler?
Vi er blevet enige om, at det er kompetencer, handling og samarbejde, der v√¶gter h√łjest. For vi s√łger indflydelse p√• vores medlemmers vegne, for det er dem, der kender Skagen, og dem vi vil arbejde for.

Vores bestyrelse består af både tilflyttere og medlemmer, der er vokset op i Skagen.
Vi mener, at vores by på bedste vis kan udvikle sig, hvis vi arbejder sammen på tværs af alder, interesseområder og levetid i byen. Vores bestyrelse består af 3 kvinder og 6 mænd i forskellige aldersgrupper og derfor har vi en rigtig god spændevide i interesser.

Jane Bengtsen, medlem:

‚ÄúFiskerpige‚ÄĚ f√łdt og opvokset p√• den dengang helt nybyggede Nedre Mosevej i Skagen. Skolegang p√• Ankermedets Skole, l√¶reruddannet i 1981. Ans√¶ttelse f√łrst p√• Kappel¬≠borgskolen, sidenhen p√• Ankermedet/Skagen Skole til sin pensionering i 2020. Gift med Kurt, der ogs√• har fiskerr√łdder, og som havde Skibselektronikvirksomhed p√• Skagen Havn gen¬≠nem 28 √•r. Vi har siden 1981 boet p√• Oddevej.

Ole Lauritzen, suppleant:

I 2019 k√łbte Ole og hans kone Merete deres hus p√• Moseg√•rdsvej 5, som de er meget glade for. Merete er barnef√łdt fra Ulriks Plesners Vej og rejste til K√łbenhavn i 1980. Ole har v√¶ret turistguide p√• Cruiseskibene siden 2022. Ole er medlem af Skagens Marinefore¬≠ning, Skagens Bio, Sejlklubben og Tennis klubben og deltager s√• meget som muligt i Skagens Rotarys klubaftenm√łder.

Clara Johanne Dale, suppleant:

Clara er oprindeligt fra midtfyen og bor sammen med hendes kæreste Jonatan, der er med til at åbne surdejsbageriet Saxild. Clara har en solid baggrund indenfor samarbejde med kunstnere og med formidling på hhv. Kunsten i Aalborg og nu som kunstformidler på Skagens Kunstmuseer. Clara er uddannet indenfor kunsthistorie og er uhyre foreningsaktiv i både Klitkoret, Patchworkklubben og Skagens Tennisklub.

Jan Iversen, medlem:

F√łdt og opvokset i Skagen. Uddannet t√łmrer og bygningskonstrukt√łr. Jan har arbejdet 2 √•r som t√łmrer i udlandet. Ansat 4 √•r p√• tegnestue i Skagen. Fra 1988 ansat som indsats¬≠leder ved brandv√¶senet og bygningsinspekt√łr i Skagen Kommune. Ved kommunesam¬≠menl√¶gning og indtil 1. januar 2023 arbejdet hos Frederikshavn kommune med byggeri i Skagen omr√•det. Formand for 2 grundejerforeninger. Gift med Irene Hjortsh√łj som ogs√• er skawbo. Irene har v√¶ret valgt til byr√•det i Skagen kommune og senere i Frederikshavn kommune. ‚ÄĚJeg vil i bestyrelsen for Skagen Byting arbejde for fastholdelse og styrkelse af det v√¶rdifulde natur- og bygningsmilj√ł som Skagen er kendt for i vide kredse.‚ÄĚ

Hanne Diemar Heilmann, medlem:

Hanne har kendt Skagen helt fra barndoms ben, hendes mand er f√łdt her og hans familie har boet her siden 1930. Hanne er uddannet indenfor hospitalsv√¶senet og har senere v√¶¬≠ret l√¶gesekret√¶r. Hanne √łnsker at v√¶rne om byens milj√ł, naturen og kulturen. Hanne har v√¶ret formand for den lokale bevaringsforening og medlem af landsforeningen By & Land. ‚ÄĚJeg bliver ved med at k√¶mpe for alt det, der giver gl√¶de i Skagen‚ÄĚ.

Jesper Hegaard, sekretær:

Jesper har boet i Skagen siden 1997 og er gift med en skawbo. Jesper er uddannet l√¶rer og har arbejdet som l√¶rer i 25 √•r. Siden 2020 har han arbejdet som socialp√¶dagog p√• forsorgshjem for hjeml√łse. Har v√¶ret med i Skagen Byting i 3 √•r og er desuden formand for Skagen Festival. ‚ÄĚDet er vigtigt, at vi, som fastboende i Skagen, ytrer vores holdning og er med til at pr√¶ge byens udvikling og med til at s√¶tte retning for, hvad vi √łnsker for vores dejlige by‚ÄĚ.

Kasper Foldager, kasserer:

Kasper har boet i Skagen i lidt over 3 √•r og er Kirkeg√•rdsleder ved Skagen-Hulsig Kirke¬≠g√•rde. Han har en kandidat i Landskabsarkitektur fra K√łbenhavns Universitet og har tidli¬≠gere arbejdet som anl√¶gsgartner, v√¶ret tjener p√• Hotel d‚ÄôAngleterre og Hotel Opus. Kasper er opvokset i Hatting ved Horsens.

Michael J√łrgensen, n√¶stformand:

Michael er indf√łdt skagbo, men har sammenlagt on-off v√¶ret v√¶k fra Skagen 15 √•r. Ud¬≠dannet skovarbejder. Selvst√¶ndig i Skagen som entrepren√łr indenfor tr√¶f√¶ldning mm, naturpleje. Formand for borgerprojektet Guldmajss√łens Venner.

Niels Ove Kildahl, formand:

Niels er opvokset i Fjerritslev, Jammerbugt og har de sidste 3 √•r boet og drevet virksom¬≠hed i Skagen. Niels er uddannet arkitekt og har i 4 √•r arbejdet med strategisk udvikling af landsbyer, som partner i r√•dgivningsvirksomheden Hele Landet. Niels har siden 2020 dre¬≠vet restaurant Blink i Det Gr√• Fyr og Surdejsbageriet Baghaven. Siden 1. september har Niels arbejdet som programchef p√• Skagens Kunstmuseer. Niels tror p√• at lokaldemokrati¬≠et er vejen til en bedre by, til mere bos√¶tning og til bedre samarbejde og gl√¶der sig til at dedikerer sig til arbejdet i Skagen Byting. Niels svinger tennisalbuen som medlem i Skagen Tennisklub og elsker et godt stjerneskud nede fra J√łrgens Spisehus.

‚ÄĒ‚ÄĒ

På vegne af den nye bestyrelse vil vi gerne takke udgåede medlemmer af bestyrelsen for deres indsats siden Skagen Bytings stiftelse efter kommunesammenlægningen i 2007. Det var modigt at stifte sådan en forening, og det var forud for sin tid. Vi har en dyb respekt for jeres arbejde og for jeres utrættelige indsats. Vi står på det grundlag I og medlemmer­ne har skabt, og vi bygger videre.

I den kommende tid har vi endnu et event om byudvikling i Skagen, hvor vi gl√¶der os meget til at m√łde jer alle sammen. Det handler om Skagens Byudvikling og foreg√•r den 12. april, klokken 19-21 i Skagen Kultur- og Fritidscenter. Her f√•r I ogs√• mulighed for at hilse p√• den nye bestyrelse. Vi vil ved samme lejlighed fort√¶lle om, hvordan vi i den n√¶¬≠ste tid vil arbejde i Bytingets bestyrelse.
På vegne af Skagens Bytings Bestyrelse

Formand Niels Ove Kildahl.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse for Skagen Byting' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER