Billedet her er taget lidt over to, hvor der stadig manglede en del campere.
Store autocampere på Påsketræf i Skagen
5. april 2023 - kl. 16:05 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Frem til på mandag holder 65 autocampere Påsketræ på Poul Eegs Camping. Det er vel og mærket de store autocampere, der er på besøg i Skagen.
Det er Club Concorde Norway der står for arrangementet. Formand Ove Strøm fortæller: “Det er 7. gang vi holder træf i Danmark og vi er superglade for at Poul Eegs Camping har plads til os, for der er helt fantastisk i Skagen, hvor vi glæder os over at være sammen med andre der køre Concorde”.
Ud over hygge på pladsen skal der naturligvis også festes, så i aften står den på helstegt pattegris, og på lørdag er der rejer til alle.
Ud af de 65 autocampere er der 28 fra Norge, men også Sverige, Tyskland, Holland og Belgien er repræsenteret.
Avisen fik en snak med “Camping Mutter” Heidi Stieper, og hun er rigtig glade for at Club Concorde Norway har valgt vores campingplads til arrangementet. ” Det er dejligt at få en masse gæster på pladsen, og når det så er uden for sæsonen, så kan det ikke være bedre”, fortæller Heidi, inden hun skal tjekke endnu tre autocampere ind på pladsen.
Hvis du skulle have lyst til at se de store biler, er der “åbent plads” i morgen, Skærtorsdag, fra 13.00 til 16.00.
Poul Eegs Camping åbner for sæsonen den 27. april.
Som det ses på billederne herunder bliver der virkelig hygget igennem i det fantastiske vejr.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Store autocampere på Påsketræf i Skagen' til en bekendt