Skagen Havkajakklub byder nye roere velkommen

I løbet af sæsonen mødes Skagen Havkajakklubs medlemmer ugentligt til fællesroning med afgang fra ”Knækket” v. klubhuset på Vestre Strandvej.

Skagen Havkajakklub byder nye roere velkommen

28. april 2023 - kl. 8:35 - af

Mandag d. 1. maj starter Skagen Havkajakklub nyt begynderhold, og der er fortsat et par ledige kajakker, hvis du er glad for frisk luft, vand og godt selskab. Sådan lyder det fra klubbens formand, Michael Thaarup, der understreger, at havkajak er for alle aldre, dog skal man være fyldt 16 år for at kunne deltage på begynderkurset. ”At prøve havkajak kræver ingen særlige forudsætninger foruden, at man skal kunne svømme. På et af vores forrige begynderhold var den yngste 22 og den ældste 78, så alderen er ikke en undskyldning for ikke at prøve sporten af.”

Begynderkurset varetages af klubbens egne erfarne instruktører, som går stille og roligt frem, så alle kan følge med. ”Kurset indeholder elementer som forlæns- og baglænsroning, bugsering, tydning af vind og strømforhold med mere – og så skal vi selvfølgelig lære at kæntre”, siger formanden med et smil, og fortsætter. ”Det er uhyre sjældent, at nogen af klubbens medlemmer kæntrer, men vi ved, at det fylder hos mange nybegyndere, så derfor er det en del af kurset at prøve det og lære, hvordan man klarer sig, hvis uheldet skulle være ude. Sikkerheden og trygheden har altid førsteprioritet.”

Foruden frisk luft og motion så byder Skagen Havkajakklub også på socialt samvær hen over året for de, der har lyst. Foruden ugentlige klubaftner, impulsive fælles ture i weekender og en-dagsture i Nordjylland, så arrangerer klubbens medlemmer efter behov også fælles ture til farvande udenfor regionen.

Som de tidligere år har Skagen Havkajakklub et helt særligt tilbud til nybegynderne. For et normalt årskontingent på kr. 1300.- får man nemlig også en fuld roeruddannelse med i købet, ligesom klubben stiller alt nødvendigt udstyr som kajak, svømmevest, pagaj mv. til rådighed. Dog skal de nye roere selv sørge for beklædning som våddragt og bade-/neoprensko.

Kurset starter mandag d. 1. maj kl. 19, og fortsætter hver mandag frem til d. 26. juni, og der ud over er deltagelse i weekendkurset 10. – 11. juni – begge dage 9-16 – obligatorisk for færdiggørelse af uddannelsen. For yderligere informationer og tilmelding er alle interesserede meget velkomne til at kontakte Michael Thaarup på T: 2829 4663 eller mail michaelthaarup@hotmail.com.

Skagen Havkajakklub har både klubhus og opbevaringspladser til kajakker og grej i skurbyen på Vestre Strandvej. Det er også her kurset foregår – måske med en afstikker eller to til Nordstrand eller Sønderstrand afhængig af vejr og vind.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Havkajakklub byder nye roere velkommen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER