Byens erhvervsdrivende, bidrog med flotte præmier til tombolaen.
Tusind tak!
5. december 2023 - kl. 11:50 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Med en vellykket og velbesøgt julestue den 25/11 fik vi skudt julen i gang med sange fra julekoret, lune æbleskiver, flotte dekorationer og juletræer som sørger for stemningen gennem hele december.
Endnu engang havde forældrerådet og 0., 2. og 5.klasse været i kontakt med byens erhvervsdrivende, som bidrog med flotte præmier til tombolaen, som alle blev modtaget med begejstring fra julestuens besøgende, som var heldige på lodderne.
Overskuddet fra julestuen går til udvikling af skolens aktiviteter og udearealer, og forældrerådet lytter i dén proces til skolens elevråd, sådan at tiltagene skaber værdi for både skolens elever og beboere i lokalområdet, som også frit kan benytte udefaciliteterne.
Vi takker derfor de erhvervsdrivende, som har bidraget til både en hyggelig julestue og fremtidige gode stunder omkring skolen. Vi sætter ligeledes pris på, at byens erhvervsdrivende byder vores elever velkomne i erhvervspraktik, og når vi med virksomhedsbesøg kan skabe undervisning med et virkelighedsnært afsæt og et vigtigt kendskab til lokalområdet.
Tusind tak – og rigtig glædelig jul, ønskes I alle fra Brovandeskolen
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tusind tak!' til en bekendt