Gods fra containere har nu nået Skagen
25. december 2023 - kl. 19:14 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Ca klokken 17 fik SkagensAvis et tip fra en læser, om at der var drevet gods i land på stranden for enden af Skagbanke. Ved selvsyn kunne Avisens udsendte konstatere at det bl.a andet var kompressorer, flettede kurve, stolerygge, sko og plastikblomster der lå på stranden. Ved Solnedgangspladsen i Gl. Skagen lå der en del stolerygge.
Containere var der ikke umiddelbart nogen af, men der er også bælgravende mørkt på stranden, så mon ikke man i morgen kan se hvor meget der er drevet i land.
Husk nu: Det betragtes som tyveri hvis man fjerner noget af godset fra stranden !!
Godset stammer med overvejende sandsynlighed fra et Mærsk skib der forleden tabte 46 containere i havet.
2 kommentarer til “Gods fra containere har nu nået Skagen” under annoncerne.
Prøv at lægge mærke til om olie flasken er med disse kompressor
Hvad har Frederikshavn Kommune tænkt sig at gøre ved de mængder af affald, der skyller op på Nordjyllands kyst? Hvilke skridt vil man tage over for Mærsk? Er problemet kendt i København? Hvis det bliver stemplet som tyveri, så snart en vandrer i det mindste samler det tabte et sted, vil det så ikke ødelægge ethvert personligt initiativ? Regeringen må hurtigst muligt komme med en klar udmelding og afklare omkostningerne ved at rydde op langs kysten (forureneren betaler-princippet).