Gods fra containere har nu nået Skagen

Gods fra containere har nu nået Skagen

25. december 2023 - kl. 19:14 - af

Ca klokken 17 fik SkagensAvis et tip fra en læser, om at der var drevet gods i land på stranden for enden af Skagbanke. Ved selvsyn kunne Avisens udsendte konstatere at det bl.a andet var kompressorer, flettede kurve, stolerygge, sko og plastikblomster der lå på stranden. Ved Solnedgangspladsen i Gl. Skagen lå der en del stolerygge.

Containere var der ikke umiddelbart nogen af, men der er også bælgravende mørkt på stranden, så mon ikke man i morgen kan se hvor meget der er drevet i land.

Husk nu: Det betragtes som tyveri hvis man fjerner noget af godset fra stranden !!

Godset stammer med overvejende sandsynlighed fra et Mærsk skib der forleden tabte 46 containere i havet.

2 kommentarer til “Gods fra containere har nu nået Skagen” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Gods fra containere har nu nået Skagen”

  • Kirsten Harbo Andersen

    Prøv at lægge mærke til om olie flasken er med disse kompressor

  • Hvad har Frederikshavn Kommune tænkt sig at gøre ved de mængder af affald, der skyller op på Nordjyllands kyst? Hvilke skridt vil man tage over for Mærsk? Er problemet kendt i København? Hvis det bliver stemplet som tyveri, så snart en vandrer i det mindste samler det tabte et sted, vil det så ikke ødelægge ethvert personligt initiativ? Regeringen må hurtigst muligt komme med en klar udmelding og afklare omkostningerne ved at rydde op langs kysten (forureneren betaler-princippet).

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Gods fra containere har nu nået Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger