Referat fra Skagen Lokalhistoriske Forening

Generalforsamlingen blev afholdt på Kystmuseum Skagen.

Referat fra Skagen Lokalhistoriske Forening

29. februar 2024 - kl. 8:02 - af

Tirsdag den 27. februar holdt Skagen Lokalhistoriske Forening generalforsamling på Kystmuseet Skagen. Til stede var fra bestyrelsen: Andreas Andreasen, Villy Lykke Nielsen, Mogens Medegaard , Kathleen Pedersen, Lone Tidselbak, Claus Bruun og Hans Nielsen (ref) samt suppleanter Peter Marling og Birthe Bolvinkel.

42 af foreningens menige medlemmer var m√łdt frem, da formanden, Andreas Andreasen kunne byde velkommen.

DAGSORDEN
1. Valg af dirigent

Bestyrelsen foreslog Arne Ehrenreich, som rask væk blev valgt som dirigent. Dirigenten konstaterede, at generalforsamlingen var rettidig indkaldt via annonce i Skagens Avis og i mail til medlemmerne.

2. Formandens beretning for 2023
Andreas Andreasen l√łb elegant det forgangne √•rs aktiviteter igennem. Man startede med at fejre foreningens 40 √•rs jubil√¶um t√¶t efterfulgt af den ordin√¶re generalforsamling. Senere havde man Jens og Marie Munch p√• scenen til et arrangement om Slagterbutikker i Skagen. Foreningen viste Vendsysselfilmen Os der lever i biografen, og Mads-Peter Neumann leverede tredje og sidste kapitel i fort√¶llingen om sit brogede liv. I august viste foreningen lokalhistoriske film i Biografen og
efter√•rsudflugten gik til Voergaard Slot med Claus Bruun som kyndig guide undervejs samt et bes√łg i Krudtt√•rnet i Frederikshavn med et chokerende frav√¶r af lagkage og boller.

I l√łbet af efter√•ret var der flere omgange billedkiggeri i Tinghuset, og Salen p√• Kappelborg var fyldt, da man lavede et arrangement om S√łulykker og redningsv√¶sen i Skagen. Det var den ogs√•, da der stod Kvindfolk p√• programmet. Annalise Nymand, Hanne √Övang, Susanne R√łntved og Inger St√łtt √•bnede ballet, og bagefter var der kvindfolk i film og billeder p√• det store l√¶rred.

Foreningen var repr√¶senteret ved Sl√¶gtens Dag i S√¶by, og s√• var der ogs√• fuldt hus til Jul p√• Svallerbakken, hvor Chresten Sloth Christensen fortalte om S√łrens spille. Ogs√• ved Bytingets k√łbstadsjubil√¶ums-arrangement i Skagenhallen var foreningen repr√¶senteret.

Formandens beretning blev taget til efterretning.

3. Fremlæggelse af det reviderede regnskab
Claus Bruun fremlagde regnskabet, som viste et underskud på ca. 10.000 kr. Foreningen er dog rimeligt velkonsolideret med 106.000 kr på kontoen.
Regnskabet blev godkendt af forsamlingen.

4. Indkomne forslag
Der var ikke indkommet forslag.

5. Fremlæggelse af bestyrelsens arbejdsplan for det kommende år
Foreningens n√¶ste arrangement bliver en aften med Jens M√łlbak den 18. april, hvor han vil hive nye historier om Richardsenfamilien op af √¶rmet. Endvidere sysler man med arrangementer om Kattegatfiskeriet, Vandforsyningen i Skagen, Mandfolk fra Skagen, Originaler fra Skagen og Skagenunder bes√¶ttelsen.

6. Fastlæggelse af kontingent.
Bestyrelsen √łnskede at fastholde det nuv√¶rende, svimlende kontingent p√• 100 kr. for par og 60 kr. for enlige. Forsamlingen tilsluttede sig √łnsket.

7. Valg
P√• valg til bestyrelsen var Villy Lykke Nielsen, Claus Bruun, Mogens Medegaard og Arne Andreasen. Arne Andreasen √łnskede i mods√¶tning til de andre tre ikke genvalg. P√• forslag fra bestyrelsen blev i stedet valgt Karsten Gade Jensen. Peter Marling og Birthe Bolvinkel er fortsat suppleanter.

8. Valg af revisor
Klaus Nielsen og Erik Hatt fortsætter som revisorer.

9. Eventuelt
Klaus Nielsen efterlyste en specificeret dagsorden til generalforsamlingen, hvoraf det også fremgår hvem der er på valg.
Villy Lykke Nielsen takkede Arne Andreasen for ti års solidt arbejde i bestyrelsen.
Generalforsamlingen sluttede i god ro og orden kl. 19.45, og dirigenten fik en flaske for ulejligheden, hvorefter man kastede sig over √¶bleskiver og arrestforvarer Christensens himmelske bromb√¶rsyltet√łj.

Da den v√¶rste sult var stillet, h√łrte man lidt om en s√łmands k√¶restebreve og s√• filmen om slagter Lars Jensen.

En kommentar til “Referat fra Skagen Lokalhistoriske Forening” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

En kommentar til “Referat fra Skagen Lokalhistoriske Forening”

  • slagter filmen var lavet Silverstarvideo der ligger flere film p√• NORDBO 100 p√• pcen VH. Kurt V. Jensen

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Referat fra Skagen Lokalhistoriske Forening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger