
Forrygende flot musical på Brovandeskolen
16. marts 2024 - kl. 8:08 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Hvert år i marts står skolens SFO bag en forestilling, hvor eleverne fra 3. klasse – som afslutning på deres tid i SFO – arbejder med drama og skuespil, musik og dans.
Gennem de seneste uger er der blevet arbejdet med musicalen om ballademageren Bølle Bob, den smukke Sally, skolens hårde børster og alle de andre fantastiske figurer i den legendariske fortælling fra byen Solby.
Dygtige Lasse Sørensen fra Brovandeskolens SFO har stået i spidsen for opsætningen af musicalen, og der er blevet øvet intenst på sang, replikker og dansetrin samt produceret flotte musikvideoer og kulisser.
Det hele kulminerede i en forrygende forestilling, hvor eleverne hver især og sammen leverede bragende flotte præstationer.
Musicalen blev opført for forældre, bedsteforældre, skolens øvrige elever samt byens børnehavebørn.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Forrygende flot musical på Brovandeskolen' til en bekendt