Beretning fra generalforsamlingen i Skagen Gigt- og Rygcenters venner

Beretning fra generalforsamlingen i Skagen Gigt- og Rygcenters venner

18. marts 2024 - kl. 9:03 - af

Der var genvalg af Mette Egelund Frank, Rikke Kroman, Mogens Schultz og Kurt Kirkedal Jensen og nyvalg af Ole Broberg.

Velkommen til generalforsamlingen. N√•r vi ser tilbage p√• √•ret der er g√•et, er der en ting der fylder. Centerets fremtid. Endnu engang har personalet og vi andre haft nogle nervepirrende m√•neder hvor vi ikke vidste om stedet overlevede de barske sparekrav regionen ser ind i. Vi har fra foreningens side kontaktet regionsmedlemmerne i denne proces og fodret dem med facts omkring centeret og centerets brugere. Vi har heldigvis mange gode og livsbekr√¶ftende historier vi kan berette om, ligesom mange af patienterne beredvilligt fortalte om deres forl√łb, og fortalte om hvilken markant forskel et ophold her kan betyde.

Der er flere ting der skinner igen ved stort set alle fort√¶llingerne og det er √łget livsgl√¶de, markant √¶ndret smerteniveu og stort fald i medicinsforbruget. Derudover er det ogs√• tydeligt at den fysiske placering af centeret spiller en stor rolle. Det at kunne bruge naturen og byens varierede tilbud har en positiv indvirkning p√• patientforl√łbene.

Der er ingen tvivl om, at dette sted er noget af det ypperste på sit felt i Danmark, og det syntes vi med rette regionen og personalet her har grund til at være stolte over.

Vi vil gerne fra bestyrelsens side udtrykke vores beundring og opbakning til jeres profesionelle tilgang til stedet og jeres måde sagligt at argumentere for stedets bevarelse. Tak skal I have.

G√łr venneforeningen en forskel. Ja det mener vi selv vi g√łr, men der skal ikke herske tvivl om vi gerne vil have flere medlemmer. Desto flere vi er, desto st√łrre v√¶gt taler vi med og desto flere midler har vi til at kunne st√łtte op om stedet. Vi er pt ca. 40 enkelt medlemmer og to erhvervsmedlemmer. Det burde vi kunne g√łre bedre. Specielt erhvervsmedlemmer er der behov for. Det er s√• vigtigt de bakker op om dette sted da et ophold her, tit og ofte betyder deres medarbejdere kan vende tilbage til deres arbejde til gl√¶de og gavn for dem selv, men s√• sandelig ogs√• til gl√¶de og gavn for virksomhederne selv.

Der bliver hele tiden forsket i behandlingsmetoder og smerteforst√•else og nye metoder tages gerne i brug n√•r der er evidens for de virker. Centeret er hele tiden opm√¶rksom p√• om der er ny teknologi og ny viden der kan og skal bruges. Et √łnske er tr√¶ning med VR udstyr som noget man er overbevist om kan gavne.

Bestyrelsen har derfor besluttet at donere VR udstyr som skal bruges i genoptr√¶ningen. Vi er pt ved at unders√łge hvad vi skal indk√łbe for at centeret og dets patienter kan f√• maksimal gl√¶de af s√•dant udstyr.

Der er ingen tvivl om, at der er mange √łnsker og behov vi vil kunne hj√¶lpe med nu og i fremtiden. Hver eneste krone vi form√•r at skaffe, skal bruges til gavn for centeret og patienterne.

En af initiativtagerne til oprettelse af denne forening, Klaus Johansen, har beslutte at stoppe som bestyrelsesmedlem. Jeg vil bestyrelsens vegne takke for Klaus for hans indsats og takke for han st√łttede s√• markant op om foreningens etablering. Det betyder vi mindst skal have valgt et nyt bestyrelsesmedlem. Herom senere.

Slutteligt vil jeg opfordre til vi får en god snak omkring hvervning af nye medlemmer og ideer til hvordan.

Kurt Kirkedal Jensen

Formand

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Beretning fra generalforsamlingen i Skagen Gigt- og Rygcenters venner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger