Fra Svendborg til Skagen: Nanna kickstartede sin karriere i sommerjobbet

Privatfoto.

Fra Svendborg til Skagen: Nanna kickstartede sin karriere i sommerjobbet

20. marts 2024 - kl. 12:16 - af

Nanna HÞjmark pÄ 26 Är havde planer om at arbejde i Skagen i én sÊson. Nu har hun boet i byen siden 2016, skabt sig en karriere, kÞbt et hus og er i gang med ny uddannelse.

– Det fĂžrste Ă„r kunne jeg godt mĂŠrke kontrasten i, at der bare fra den ene dag til den anden ikke var nogen mennesker her. Om sommeren kan det ikke gĂ„ hurtigt nok. Om vinteren skal man finde ud af, hvad man skal fĂ„ tiden til at gĂ„ med. Men nu elsker jeg det skift i sĂŠsonerne. Skagen er kontrasternes by.

Nanna HÞjmark, 26 Är og lÊrerstuderende, sidder med en kop kaffe foran sig i spisestuen i det hus, hende og hendes kÊreste har kÞbt sammen for snart et par Är siden. Huset ligger i et villakvarter i Skagen, og mens hun sidder med koppen i hÄnden, fortÊller hun om sin rejse fra Svendborg til Skagen. En rejse, som formentlig har udviklet sig anderledes, end Nannas 18-Ärige selv ville have forudset:

– Det var ikke mig at fĂžlge ”den lige vej”. Jeg havde et behov for at prĂžve noget andet. Jeg havde en plan om, at jeg skulle ud at se verden, fordi jeg gerne ville vĂŠre guide. Men egentlig handlede det nok mest om at opleve fĂŠllesskabet med andre unge.

Fra HHX i Svendborg til Skagen Fiskerestuarant

Tilbage i 2015 gik Nanna pÄ HHX i Svendborg, hvor hun kommer fra. Men inden de afsluttende eksamener pÄ ungdomsuddannelsens fÞrste Är besluttede hun at droppe ud for at prÞve noget andet.

Hendes forÊldre havde for nyligt vÊret i Skagen, og de havde set, hvor mange unge, der arbejdede i restaurationsbranchen i Skagen. Og i vinterferien 2016 var Nanna til jobsamtale pÄ Skagen Fiskerestaurant. I marts flyttede hun til byen og begyndte pÄ sit nye job.

– Jeg kendte ikke rigtig Skagen som andet end en sommerby, men mit fĂžrste indtryk var, at her var hyggeligt og ja, sĂ„dan en maritim stemning. Men altsĂ„ i den fĂžrste tid handlede det jo rigtig meget om arbejde, og jeg kan huske, at jeg tĂŠnkte over, om jeg mon ville fĂžle mig ensom her, nĂ„r sommersĂŠsonen sluttede, for jeg blev tilbudt at blive i jobbet.

Derfor besluttede Nanna at tage en HF pÄ VUC i Frederikshavn sidelÞbende med sit job pÄ fiskerestauranten. PÄ den mÄde kunne hun ogsÄ fÄ adgang til kurser, der kunne fremme hendes karriere i branchen.

– Jesper og hans kone Didde (red. indehaverne af fiskerestauranten) kunne se min drivkraft, og de gav mig mere ansvar, og det trivedes jeg rigtig godt i. Derfor fik jeg ogsĂ„ mulighed for at tage en akademiuddannelse i ledelse undervejs.

Nanna: Nogen siger, her ikke sker en skid, men Skagen har meget at give

Nannas drivkraft betÞd, at hun allerede som 21-Ärig blev restaurantmanager og senere restaurantchef. Siden har Nanna igen kastet sig ud i noget nyt og gÄr nu pÄ lÊreruddannelsen pÄ andet Är pÄ UCN i HjÞrring.

– Det er vigtigt for mig, at jeg bliver ved med at udvikle mig. Det er bare spĂŠndende at arbejde med udviklingsopgaver.

Lysten til at udvikle skal Nanna ogsÄ bruge, nÄr hun kommer til at indgÄ i et nyt udvalg, som byrÄdet i Frederikshavn Kommune har nedsat. Det skal arbejde pÄ at gÞre kommunen til et fedt sted for unge.

– Der er mange unge, som siger, at der ikke sker en skid i Skagen, men Skagen har sĂ„ meget at give, hvis bare man vil. Hvilken anden by med 7500 indbyggere har for eksempel sĂ„ mange spisesteder og kultur? Jeg har selv massere at give mig til – ogsĂ„ om vinteren. Her er en masse muligheder, det er bare en anden slags muligheder, afslutter Nanna.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fra Svendborg til Skagen: Nanna kickstartede sin karriere i sommerjobbet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger