
Per Skervedal. Privatfoto.
Vi har lærlingene – har I lærepladserne?
12. marts 2025 - kl. 8:06 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I de senere år har politikere, arbejdsgivere og interesseorganisationer råbt efter flere håndværkere. Regeringen har for nylig kastet mere end 600 millioner efter erhvervsskolerne, og vi i Dansk El-Forbund Nordjylland er naturligvis enig i prioriteringen og i satsningen – men sagen er lige nu den, at vi allerede står med mange elektriker-lærlinge på de nordjyske erhvervsskoler, der mangler en læreplads.
Med andre ord: Der er adskillige unge og ældre, der er klar på erhvervsskolerne til at gøre en forskel i erhvervslivet allerede fra juni.
Helt konkret, så viser optaget i januar, at fra EUC Nord er der 20 elektriker-lærlinge fra Frederikshavn og 21 lærlinge fra Hjørring fra EUD-forløbet, der er klar til at tage fat ude i virkeligheden, når de afslutter grundforløb 2. Læg oveni det tal 21 EUX-elektrikere. Det svarer til en stigning på 10 procent
Kigger vi på Tech College i Aalborg, så er stigningen endnu større. Her er der 35 EUX-lærlinge og 81 EUD lærlinge klar. Det er mere end 30 procent flere end forventet.
Derfor kære arbejdsgivere: Er I klar til at aftage fremtidens arbejdskraft. Til at være læreplads og give erfaring videre til den næste generation, som både skal løfte den grønne omstilling, holde liv i vores lokale byggepladser og industrien og sikre, at der i fremtiden er strøm i stikkontakten?
Lærlingene kommer nemlig lige om lidt rundt med ansøgninger til jer og banker på jeres mailboks og jeres dør.
Tag godt imod dem, og tag gerne en ekstra ind. Hvor der går en elektriker eller en tekniker, kan der også gå en lærling. Elektrikeruddannelsen er bygget op, så en lærling kan lære at arbejde med alt fra alarmsystemer, husbyggeri, forsyning til avanceret fejlsøgning i industrien, og især her er der en kæmpe efterspørgsel på elektrikere med den egenskab.
Derfor er det også vigtig, at industrien er med til selv at uddanne fremtidens arbejdskraft.
Nu hvor elektrikeruddannelsen har fået vind i sejlene, så er det afgørende, at alle i brancher inden for det el-tekniske område bakker op om den gode udvikling, som erhvervsskolerne og vi som fagforbund og arbejdsgiverorganisationen har startet. Det skylder vi de unge – og fremtiden.
Er du som virksomhed interesseret i at tage en lærling, så læs mere på elektrikeruddannelsen.dk eller kontakt din lokale erhvervsuddannelsesskole. Du er også mere end velkommen til at ringe til os i Dansk El-Forbund Nordjylland. Vi er klar til at forbinde kommende lærepladser og lærlinge.
Per Skjervedal
Formand, Dansk El-Forbund Nordjylland
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Vi har lærlingene - har I lærepladserne?' til en bekendt