
Arkivfoto.
Mand sigtes for 12 forhold af bedrageri, indbrud og tyveri
30. oktober 2025 - kl. 7:07 - af Jeanette Wildenhoft
Politiet anholdte igår kl. 18.23 en 50-årig mand i Aalborg. Manden har i længere tid været eftersøgt.
Manden sigtes for en række forhold, som er blevet begået i perioden 17. juli til 21. september 2025.
Der er tale om 12 hovedforhold (bedrageri, tyveri og indbrud), som er blevet begået i Sæby, Brønderslev, Ålbæk, Brovst, Åbybro, Hjallerup, Hjørring og Vrå.
Manden har henvendt sig til ældre borgere under påskud af at ville låne penge, at kende borgerens hjemmehjælper eller at komme fra en myndighed og ønske at sikre, at værdier er forsvarligt opbevaret.
Det er derved lykkedes manden at franarre borgerne hævekort og pinkode. Efterfølgende har han hævet penge på kortene og bruge dem i en række butikker.
Den 50-årige er tidligere dømt i retten i tidligere forhold, og kl. 14.00 i dag stilles han igen for retten i Hjørring. Her vil politiet forsøge at få manden fængslet.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.



















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mand sigtes for 12 forhold af bedrageri, indbrud og tyveri' til en bekendt