Når motivationen bliver en kamp – ny single fra SkjoldUlv

Når motivationen bliver en kamp – ny single fra SkjoldUlv

14. november 2025 - kl. 6:24 - af

Skawboen Randolf Carlos Aabye, bedre kendt under kunstnernavnet SkjoldUlv, udgiver 5 fredage fem nye singler – og SkagensAvis følger med.

I denne artikel, der er nummer to i rækken, sætter vi fokus på den nye single “Jeg gider ikke træne” – en humoristisk og ærlig sang om alt det, vi ved, vi burde gøre… men simpelthen ikke orker.

Efter sidste uges alvorlige og meditative “Kan du hjælpe mig” skifter SkjoldUlv gear og vender blikket mod noget mere jordnært: vores evige kamp med træningssamvittigheden.

Sangen balancerer mellem selvironi og alvor – for bag det muntre tempo og de fængende linjer gemmer sig en påmindelse om, hvor svært det kan være at genfinde energi og motivation, når man har været ramt af sygdom eller modgang.

“Jeg skrev sangen, fordi jeg virkelig ikke gad træne,” fortæller Randolf med et grin.

“Men samtidig ved jeg jo, at det er nødvendigt – både fysisk og mentalt. Så sangen er mit lille oprør mod alle de perfekte træningsidealer, vi bliver bombarderet med.”
Sangen er energisk, rytmisk og selvironisk – et nummer, der både kan få dig til at smile og nikke genkendende.

Faktisk viser tal fra Sundhedsstyrelsen, at næsten halvdelen af danskerne har svært ved at fastholde regelmæssig motion, selvom de ved, det er sundt.
“Jeg gider ikke træne” rammer derfor plet som både kommentar og soundtrack til hverdagskampen mod overspringshandlinger og dårlig samvittighed.

🎵 Lyt til sangen her: https://orcd.co/jeggiderikketraene

Glæd dig til næste fredag: Når støjen fra verden bliver for meget, og vi bare længes efter at nogen “skruer lidt ned”.
Det tema tager SkjoldUlv fat på i næste uges single “Så skru dog ned” – en sang om at finde ro midt i larmen.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Når motivationen bliver en kamp – ny single fra SkjoldUlv' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger