AIDAnova fortsætter med at dominere krydstogtturismen i Skagen

Mere end en time tidligere end planlagt anløb AIDAnova Skagen Havn i fantastisk vejr.

AIDAnova fortsætter med at dominere krydstogtturismen i Skagen

29. april 2026 - kl. 7:16 - af

Her til morgen lagde det store krydstogtskib AIDAnova til kaj i Skagen Havn med 6020 passagerer ombord. Selvom det er et imponerende antal gæster, ligger det faktisk en smule under, hvad skibet normalt bringer med sig.

I løbet af sidste år besøgte AIDAnova Skagen 13 gange og medbragte i alt mere end 83.000 passagerer. Det svarer til et gennemsnit på knap 6400 gæster per anløb. Rekorden for flest passagerer på et enkelt krydstogtanløb i Skagen tilhører også AIDAnova, som den 13. august sidste år havde hele 6.655 gæster ombord.

Også i år er der planlagt 13 anløb af AIDAnova, og meget tyder derfor på, at skibet igen vil blive sæsonens største bidragyder til krydstogtturismen i Skagen.

Størstedelen af passagererne ombord er tyske turister.

Skibet forlader Skagen igen klokken 18.00 med kurs mod København. AIDAnova vender tilbage til Skagen næste gang den 13. maj.

Allerede på lørdag får Skagen endnu et krydstogtbesøg, når Sapphire Princess lægger til havn.

 

 

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'AIDAnova fortsætter med at dominere krydstogtturismen i Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger