Arkivfoto.
AIDAnova tilbage i Skagen på sit fjerde anløb i sæsonen
9. juni 2026 - kl. 4:49 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Senere i dag, ved 08.00 tiden, kan Skagen endnu en gang byde velkommen til krydstogtgiganten AIDAnova, som anløber byen for fjerde gang i denne sæson. Skibet er planlagt til i alt 13 anløb i Skagen i løbet af året og bliver dermed igen det mest markante indslag i årets krydstogtsæson.
Med 5.999 passagerer ombord bringer AIDAnova endnu en gang tusindvis af gæster til Skagen. Som det har været tilfældet ved tidligere besøg, udgør tyske gæster langt størstedelen af passagererne, da skibet sejler for det tyske krydstogtsrederi AIDA Cruises og primært henvender sig til det tyske marked. Skibets officielle sprog ombord er tysk, og størstedelen af rejsende kommer traditionelt fra Tyskland.
AIDAnova har gennem de seneste år været det krydstogtskib, der har medbragt flest gæster til Skagen, og den position ser ud til at fortsætte i 2026-sæsonen. Med en kapacitet på 6.654 passagerer er skibet den største faste gæst i Skagen Havn, og ingen andre skibe bringer lige så mange passagerer til byen samlet set i løbet af sæsonen.
Det 337 meter lange skib blev sat i drift i 2018 og er blandt verdens største krydstogtskibe. Hver gang AIDAnova lægger til kaj i Skagen, mærkes det tydeligt i bybilledet, hvor de mange besøgende fylder gågader, butikker, caféer og seværdigheder.
Skibet afgår igen klokken 18.00.
I morgen er det Seadream II der gæster Skagen.
Sæsonen 2026 med i dag: 26 anløb og lidt over 69.000 passagerer.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'AIDAnova tilbage i Skagen på sit fjerde anløb i sæsonen' til en bekendt