
Illustrationsfoto.
Intensiv træning af borgere med demens
14. november 2018 - kl. 5:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Demens er en fællesbetegnelse for en række neurodegenerative sygdomme i hjernen, som op imod 87.000 danskere har. Foruden store samfundsøkonomiske konsekvenser ved sygdommen har det også store personlige konsekvenser for de demensramte og deres pårørende.
Center for Sundhed og Pleje i Frederikshavn Kommune har derfor valgt at gennemføre en indsats for at afdække, om intensiv træning fremover kan være et indsatsområde ud fra en forebyggende tankegang. Indsatsen ventes at finde sted fra uge 43 i år frem til uge 19 i 2019, såfremt der kan findes deltagere nok til indsatsen.
Socialudvalget skal se på projektet på udvalgets møde i dag den 14. november.
Formålet med indsatsen er at undersøge, om intensiv træning med en mindre gruppe af borgere med demens kan forbedre deres kognitive færdigheder og livskvalitet.
Indsatsen skal samtidig udforske, om det er muligt at træne målgruppen på denne måde og afdække eventuelle udfordringer i forbindelse hermed.
Indsatsens målgruppe er borgere med lette demenssymptomer, hvor der ikke skelnes i forhold til den specifikke demenssygdom.
Inklusionen i projektet beror til gengæld på en individuel vurdering, som træffes i samarbejde mellem demenskoordinator og de indsatsansvarlige.
Udgifterne i indsatsen er, bortset fra løn til de involverede fagpersoner, begrænsede. Det vil dog være nødvendigt med indkøb af måleudstyr til pulsmåling samt nogle mulige licenser. Budgettet vil samlet set ikke overskride 3.000 kr.
Håbet er, at der ved indikation af positive resultater kan ske involvering af eksterne samarbejdspartnere til et større videnskabeligt studie og dermed bringe kommunens arbejde med området på landkortet.
Sagen sendes endvidere til orientering for Ældrerådet og Handicaprådet.
Tekst: Per Rye









_1.jpg)






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Intensiv træning af borgere med demens' til en bekendt