Mangel pÄ depotplads ved Kappelborg

Mangel pÄ depotplads ved Kappelborg

1. december 2018 - kl. 6:42 - af

Bestyrelsen for Kappelborgs Venner har kontaktet formanden for Kultur- og Fritidsudvalget, Anders Broholm (V), om mangelfuld depotplads ved Kulturhus Kappelborg.

Bestyrelsen har erfaret, at de to containere, der har fungeret som depotplads bag ved scenen ved Kulturhuset, skal fjernes snarest.

Det har efterfÞlgende givet anledning til, at sagen nu er sat pÄ dagsordenen for nÊste mÞde i Kultur- og Fritidsudvalget den 5. december.

Bestyrelsen for Kappelborgs Venner er overrasket over, at der ikke er fundet en lĂžsning, som kan erstatte den nĂždvendige depotplads, der er afgĂžrende for at kunne opretholde aktivitetsniveauet.

Der peges pĂ„, at en fjernelse af containere og nedrivningen af ”Brandstationen” pĂ„ Skolemarken over for Kulturhus Kappelborg, vil medfĂžre en utilfredsstillende indskrĂŠnkning af scenekapaciteten; fĂŠrre pladser til publikum og forringede arbejdsforhold for husets medarbejdere.

Bestyrelsen anmoder derfor om, at der snarest findes lĂžsninger, som kan fastholde Kulturhus Kappelborgs funktionsmuligheder.

Yderligere opfordrer bestyrelsen til, at parkeringspladsen bag kulturhuset renoveres, sÄ der sikres tidssvarende adgangsforhold til pladsen.

Forud for mĂždet indstiller Social-, sundheds- og kulturdirektĂžren, at Kultur- og Fritidsudvalget drĂžfter henvendelsen.

 

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Mangel pÄ depotplads ved Kappelborg' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger