
Fleksibel danskundervisning for udenlandske ansatte i Skagen
29. januar 2019 - kl. 10:32 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
De udenlandske ansatte i fiskeindustrien i Skagen vil gerne lĂŠre dansk, nĂ„r der ikke er fisk. Derfor sĂžsĂŠtter Scandic Pelagic og VUC&hf Nordjylland et fleksibelt kursus, der gĂžr det muligt at kombinere arbejde og danskundervisning, et projekt Frederikshavn Kommune hilser velkommen.Â
Fra i gĂ„r, den 28. januar, og tre uger frem er FFâs Olielager pĂ„ Oliekajen i Skagen indrettet til undervisning i dansk. Udenlandske medarbejdere, der er beskĂŠftigede i Scandic Pelagic og andre lokale virksomheder, indtager skolebĂŠnken for at blive bedre til at forstĂ„ en ordre fra chefen, lĂŠse om hygiejneregler og tale med deres kolleger pĂ„ arbejdspladsen.
Kombinér arbejde med undervisning
Tilbuddet om danskundervisning for udenlandsk arbejdskraft i Skagen er ikke nyt. Det nye er, at kurset er fleksibelt, sÄledes at deltagerne selv bestemmer, om de vil deltage i undervisningen en eller flere dage om ugen, og hvor mange timer man vil deltage om dagen. Den fleksible kursusform giver deltagerne mulighed for at passe deres job, samtidig med at de lÞfter deres sproglige kompetencer. Scandic Pelagic har siden 2014 vÊret primus motor pÄ tiltaget danskundervisning af udenlandsk arbejdskraft:
âDansk er vores fĂŠllessprog i Scandic Pelagic, og det er sĂŠrligt vigtigt i en fĂždevarevirksomhed, at der ikke sker fejl i kommunikationen, for det kan fĂ„ fatale konsekvenser. I perioder, nĂ„r fartĂžjerne ikke kan komme pĂ„ havet, og vi ikke fĂ„r fisk ind, er vi nĂždt til at sende vores medarbejdere hjem. I de perioder udtrykker vores medarbejdere et Ăžnske om at lĂŠre dansk, og derfor tester vi nu fleksibel danskundervisning. Vi lĂŠgger rammer til og Ă„bner dĂžrene for ansatte i andre virksomheder i omrĂ„det. Vi fĂ„r opkvalificeret vores medarbejdere, og de kommer glade tilbage og siger: Nu kan vi forstĂ„, hvorfor vi skal lĂŠre dansk. Vi kan forstĂ„, hvad der bliver sagt, nĂ„r vi er pĂ„ arbejde, hos lĂŠgen og til forĂŠldremĂždeâ, siger Susanne Nielsen, HR-chef, Scandic Pelagic.
Nemt for deltagerne
Virksomheder, Frederikshavn Kommune og VUC&hf Nordjylland har siden 2014 samarbejdet om at planlÊgge sprogforlÞb, der klÊder flere udenlandske ansatte pÄ til at begÄ sig pÄ dansk. Muligheden for at kunne kombinere arbejde og danskundervisning gÞr tilbuddet attraktivt:
âDet er nemmere at fĂ„ hverdagen til at hĂŠnge sammen, nĂ„r kursisterne selv kan tilrettelĂŠgge deres deltagelse i danskundervisningen, sĂ„ det passer med deres arbejdstider. De, der gĂ„r hjemme, fordi der er lavsĂŠson i deres branche, kan udnytte tiden til at dygtiggĂžre sig og dermed Ăžge muligheden for at gĂ„ fra ledig til foretrukken arbejdskraft,â siger Didde Klarskov, rĂ„dgiver Erhverv & Uddannelse, VUC&hf Nordjylland.
NĂžglen til integration
EfterspÞrgslen pÄ arbejdskraft er stigende i Frederikshavn kommune. Virksomhederne har behov for kvalificeret arbejdskraft, der kan medvirke til at udlÞse vÊkstpotentialet. Samtidig er man udfordret af, at afgangen fra arbejdsmarkedet er stÞrre end tilgangen. En del af lÞsningen er at tiltrÊkke udenlandsk arbejdskraft. I Frederikshavn Kommune vil man gerne gÞre det attraktivt for udenlandske ansatte at integrere og bosÊtte sig i kommunen for at sikre virksomhederne kvalificeret arbejdskraft og for at fÄ nye borgere:
âNĂžglen til integration er at lĂŠre sproget. Det giver tĂŠttere relationer til kollegerne, naboerne og lokalsamfundet, hvis du forstĂ„r sproget. Vi ved, at de udenlandske ansatte begĂ„r sig bedre med deres danske kolleger, og der opstĂ„r fĂŠrre fejl og brister i kommunikationen, hvis de lĂŠrer dansk. Derfor bakker vi 100 procent op om fleksibel danskundervisning, som Scandic Pelagic stĂ„r i spidsen for,â siger Almina Nikontovic, bosĂŠtningskonsulent, Frederikshavn Kommune.
Alle udenlandske ansatte, der Ăžnsker at styrke deres sprogkundskaber i dansk, kan deltage i sprogundervisning i FFâs Olielager, uanset hvilken virksomhed i Skagen man kommer fra. Danskundervisningen er gratis, og man bliver tilmeldt kurset, nĂ„r man kommer.
Fakta
Kurset i dansk finder sted i uge 5, 6 og 7 fra mandag til torsdag kl. 8.00-15.00 pĂ„ FFâs Olielager, Oliekajen 13, 9990 Skagen. Kurset er gratis, og undervisningen er fleksibel. Man bestemmer selv, om man vil deltage i undervisningen 1, 2, 3 eller 4 dage om ugen, og hvor mange timer man vil deltage om dagen. Man bliver tilmeldt, nĂ„r man kommer.
VUC&hf Nordjylland stÄr for undervisningen. Der er altid to undervisere til stede, da der er stor forskel pÄ kursisternes danskkundskaber. Undervisningen kan kombineres med lÞnkompenserende midler eller indgÄ som led i en uddannelsesplan.
Der er virksomhedstilrettelagt danskundervisning flere steder i Frederikshavn kommune. Vil man vide mere om kurserne, kan man kontakte kommunens bosÊtningskonsulent Almina Nikontovic pÄ 21 37 19 27.
1 kommentarer til “Fleksibel danskundervisning for udenlandske ansatte i Skagen” under annoncerne.

_1.jpg)














Godt initiativ!