
Hvilke skoler skal have del i ekstra 4 mio. kr.?
10. februar 2019 - kl. 6:34 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
BÞrne- og Ungdomsudvalget behandlede pÄ mÞdet medio januar de indkomne ansÞgninger til de 4 mio. kr., der er afsat i budgettet til investeringer pÄ folkeskoleomrÄdet.
Udvalget besluttede dengang, at administrationen ud fra en faglig vurdering skulle lave en prioriteret rÊkkefÞlge. Center for BÞrn og Skole har nu i samarbejde med skoledistriktslederne foretaget en sÄdan prioritering af de indkomne projekter.
Prioriteringen er pÄ dagsordenen for nÊste mÞde i BÞrne- og ungdomsudvalget den 12. februar. PÄ forhÄnd stÄr det klart, at der samler er indsendt Þnsker, sÄ belÞbet kommer et godt stykke over 4 mio. kr. Nogle Þnsker vil derfor nÊppe blive imÞdekommet.
Prioriteringen er udarbejdet ud fra fĂžlgende kriterier: StĂžrre sum til fĂ„ projekter, LĂŠring til det samlede skolevĂŠsen, âFagligâ viden om hvad der virker, Den nuvĂŠrende kontekst, Effekt kort/lang sigt (forventet) samt Ăndret praksis i eksisterende ramme. Kriterierne er opstillet i tilfĂŠldig rĂŠkkefĂžlge.
Link til opstilling af alle projekter i prioriteret rĂŠkkefĂžlge â det fremgĂ„r samtidig, hvilke projekter, som ikke har opnĂ„et en prioriteret indstilling â scroll til siderne 5-9:
Tekst: Per Rye






.gif)










Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hvilke skoler skal have del i ekstra 4 mio. kr.?' til en bekendt