
Illustrationsfoto.
Et bæredygtigt børneliv på landet
26. februar 2019 - kl. 6:42 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Centerchefen for Teknik og Miljø indstiller, at Distriktsudvalget på udvalgets møde i dag, den 26. februar bevilger 50.000,- til bæredygtigt børneliv på landet – herunder gratis deltagelse for børnene i ”LandsbyLØBET 2019”.
LandsbyLØBET i Frederikshavn Kommune er mere end et løb; det er et glædens løb. Glæden ved at vise kommunen frem. Glæden ved det fællesskab, som opstår mellem mere end 100 frivillige på de 8 etaper, løbet strækker sig over. Og glæden ved at vise folk udefra, hvor forskelligt naturen udfolder sig fra Hulsig i nord til Voerså i syd.
LandsbyLØBET er skabt af Distriktsudvalget og har eksisteret siden 2017. I 2018 blev LandsbyLØBET til en forening.
Løbet fører deltagerne igennem 28 byer. Det i sig selv kræver god planlægning og masser af gå på mod fra bestyrelsen i foreningen. Men LandsbyLØBET er en fantastisk reklame for byerne og udtalelser som ”Når jeg bliver stor, vil jeg bo på landet” er alt sliddet værd.
LandsbyLØBET 2019 har budgetteret med 151.500,- kr. i samlede udgifter. Herudover ligger der minimum 500 frivillige timer til en værdi af 50.000,- kr. Udgifterne dækkes af deltagergebyrer samt sponsorater og fonde. LandsbyLØBET 2019 har på nuværende tidspunkt indsamlet 17.000,- kr. i sponsorater og flere ansøgninger er stadig under behandling.
Foreningen ”LandsbyLØBET i Frederikshavn Kommune” søger nu 50.000,- kr. fra Distriktsudvalget til fortsat udvikling af LandsbyLØBETs fællesskab og et bæredygtigt børneliv på landet. Herunder – som et centralt omdrejningspunkt – at børnene kan deltage gratis i LandsbyLØBET 2019.
Tekst: Per Rye
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Et bæredygtigt børneliv på landet' til en bekendt