
Søren Visti: ”Stay North”
12. november 2021 - kl. 6:15 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
”Move North” er et kommunalt tiltag, der har til formål at tiltrække højt kvalificeret arbejdskraft og deres eventuelle ægtefæller til vor nordjyske kommune.
Et godt og spændende tiltag der har et glimrende perspektiv. Så må vi som nordjyder jo finde os i, at alt hvad der skal forekomme smart, nu om dage helst skal udtales på engelsk.
Men for at blive i det angelsaksiske hjørne, så skulle ”Move North” måske have en lige så aktiv fætter, der så passende kunne kaldes ”Stay North”. Sideløbende med at forsøge at tiltrække gode hjerner, så burde vi måske gøre en øget indsats for at stoppe hjerneflugten – og de dygtige hænders søgen efter andre græsgange.
Arbejdet for at få fremtidens dygtige unge folk til at blive, burde starte intensivt allerede i folkeskolens store klasser. Øget fokus på kommunens virksomheder, hvad det er vi laver og lever af. Hvad det er vi efterspørger – både ”på gulvet” og på kontorerne, ved tegnebordene og på ledelsesgangene. Gode faglærte til håndens arbejde ved vi, at vi kommer til at mangle – men jeg tror der mangler bredere viden om, hvor mange spændende og attraktive stillinger der også findes her for de højtuddannede.
Her mangler der et grundlæggende oplysningsarbejde, som er en opgave vi kommunalt bør tage noget mere på os – selvfølgelig i tæt samarbejde med relevante virksomheder.
Virksomhederne må inviteres mere ud på skoler og læreanstalter for at udbrede kendskabet til det lokale arbejdsmarked – og eleverne skal gennem praktikker og virksomhedsbesøg mere ud i det spændende og innovative erhvervsliv, der bogstaveligt talt udfolder sig lige uden deres egen gadedør.
På universiteterne og gymnasierne skal eleverne vide, at fremtiden ikke nødvendigvis kun er attraktiv langt borte fra hjemkommunen. Virksomhederne skal i højere grad ”headhunte” (engelsk igen) sine medarbejdere direkte fra uddannelsesstederne.
Og i folkeskolen skal flere tvivlende forældre overbevises om, at det ikke kun er en gymnasieuddannelse, der sikrer deres håbefulde poder en god og sikker fremtidsstilling i det lokale. Det gode håndværk, det faglærte arbejde, skal i alles bevidsthed opgraderes til højstatus – hvor der oveni købet er gode penge at tjene og job at få, hvor de unge kommer fra!
Så kan vi forhåbentlig få flere af vore unge til at ”Stay North”!
Søren Visti Jensen
Byrådskandidat SF
3 kommentarer til “Søren Visti: ”Stay North”” under annoncerne.
















Hej Søren visti
Jeg prøve bare at advarer mod hvad der vil ske hvis SF skulle få lydhør for jeres politik og skal nok afholde mig fra at drage sammenligne med dig og andre personer men jeg vil gerne beholde min ret til at forsvarer det erhverv jeg brugt et helt livs arbejde i og for
I denne valgkamp har vi i SF forsøgt at holde en høj standard med vore indlæg. Ikke forfalde til personlige udfald. Ikke rakke ned på andres politik og gerninger, men i stedet oplyse vælgerne om, hvad vi føler og brænder for af politiske emner. Vi har afholdt os fra at manipulere med andres udsagn, da det er ødelæggende for en saglig debat.
De andre partier har stort set bestræbt sig på at leve op til samme standard – indtil Venstres gentagne udfald omkring fiskeripolitik, hvor SF skal gøres til hadeobjekt og syndebuk.
Hvis vælgerne gør sig den ulejlighed at læse mit tidligere indlæg, vil det skrige til himlen hvor groft mine udsagn bliver manipuleret. Kuglestøberen er fisker Jens Borup fra Skagen, der som en anden Trump eller middelmådig journalist gentagne gange fordrejer hvad sig siger og skriver for at mele sin egen kage.
Det kunne jeg sagtens leve med, men der hvor skuffelsen tager over, er når Mette Hardam lægger både navn og billede til sådan en smædekampagne. Det havde jeg oprigtig talt forventet at hun havde holdt sig for god til.
Men måske er det i virkeligheden et godt billede på, hvor grænsen går mellem en ambitiøs byrådspolitiker, og et seriøst borgerligt bud på en borgmester.
Skammeligt!
Søren Visti
Med den indstilling og manglende respekt for fiskerierhvervet, der i den grad har været med til at præge udviklingen i kommunen, synes jeg du skal “Stay at home” Efter 40 år må det også være tid til nogle yngre kommer til.