Kulturministeren åbnede udstilling

Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) åbnede i dag udstillingen "Vilde hjem" i Det Grå Fyr.

Kulturministeren åbnede udstilling

7. april 2022 - kl. 14:03 - af

Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) åbnede i dag udstillingen “Vilde hjem” i Det Grå Fyr som frem til årets udgang tager gæsterne med ind i en eventyrlig fortolkning af de berømte fuglehabitater i Skagen. 

Skovrider, Jesper Blom Hansen, fra Naturstyrelsen i Vendsyssel bød velkommen, til de, på dagen, inviterede gæster, inden Borgmester Birgit Hansen (læs borgmesterens tale nederst i artiklen) og Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen fik ordet. Kigge Mai Hvid takkede alle der har været med til at gøre det hele mulig, inden hun viste rundt i den yderst interessante udstilling.

Kunstneren Kigge Mai Hvid som har trådt sine barnesko i Skagen og gennem hele livet har hun taget naturen med ind i sin kunst.

På lange vandreture tæt på fuglenes levesteder i Skagen har Kigge Mai Hvid samlet materialerne til udstillingen. Men ikke alle er umiddelbart genkendelige for gæsterne på udstillingen i Fyrmesterboligen ved Det Grå Fyr.

Undervejs har kunstneren nemlig vovet at trylle lidt med naturens orden, så materialerne fremstår både mærkelige og smukke.

”Jeg søger med udstillingen at sætte et overraskende lys på fuglenes hjem, få udstillingsgæsterne til at se nærmere på naturen og forstå, hvorfor det er så afgørende, at vi beskytter naturen. Det er vores – og kun vores – generationer, der kan værne om biodiversiteten, der lige nu er under stort pres. Hvis vi lader naturen dø, så dør vi selv. Skagen er et af de smukkeste steder i Danmark, og intet sted er det nemmere at påskønne naturen samtidigt med, at frygten for dens undergang sniger sig ind” fortæller Kigge Mai Hvid.

Med udstillingen har Kigge Mai Hvid valgt at skabe en kunstnerisk fortolkning af fem forskellige habitater – eller levesteder – for fugle. Alle fem habitater kan ses i omgivelserne tæt på Det Grå Fyr, nemlig stranden, rørskoven, klitheden, havet og klitplantagen.

Udstillingen i Det Grå Fyr kan ses fra 8. april og frem til 31. oktober 2022.

På udstillingens åbningsdag, den 8. april, vil der være gratis adgang til udstillingen i Det Grå Fyr kl. 10.00-13.00 med guidede rundvisninger af Kigge Mai Hvid og mulighed for at komme op i fyret.

Borgmesterens tale:

Kære Minister

Kære alle

Velkommen på Toppen.
Velkommen til Skagen.

Skagen er noget særligt.

Lyset, beliggenheden – toppen af Danmark, havene, naturen, historien, kulturen, kunsten.

Det drager.

Noget som jeg synes er helt karakteristisk for Skagen, beliggenheden, men naturligvis også fyret, hvor vi er i dag – det handler om udsyn.

Nogle driller skawboerne med, at de er sig selv nok men det passer ikke.

Her er der helt historisk det der udsyn: hvad kommer der ude fra havet?

Og vi tager derud og ser efter. Er der muligheder i dem der kommer og det der ude.

Det er fyret også et fysisk tegn men også et symbol på.

Nu rummer dette fantastiske sted noget andet end det oprindelige formål. Men opmærksomheden på det der ude er den samme.

Og så er Kigge Hvid noget særligt.
Jeg fik lov at vælge et kunstværk som tildeles vinderen af KL’s klimapris.
Jeg valgte hende der med naturen, blomsterne, planterne.
De drillede mig med: det er fordi hun er født i Skagen, men undskyld Kigge –  det vidste jeg ikke på det tidspunkt.

Jeg valgte dit værk, fordi det sparker rø….- fordi det er fantastisk og indrammer den stærke men samtidig skrøbelige natur.

Kære alle

Tak for indsatsen

Tak for kærligheden til Skagen – den deler vi alle der står her – tør jeg godt sige.

Velkommen

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kulturministeren åbnede udstilling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger