
Ny Økonomi- og administrationschef hos Nordjyllands Kystmuseum
26. august 2022 - kl. 5:44 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Forandringens vinde blæser hos Nordjyllands Kystmuseum, der er i gang med en dynamisk transformation, der genspejler sig på museumsafdelingerne og i organisationen. Som led i implementeringen af Kystmuseets ambitiøse vækststrategi for 2020-2025 har man nu ansat Charlotte Hedin, som ny Økonomi- og administrationschef per 1. juli.
Charlotte kommer fra en stilling, som afdelingsleder af økonomi på Kunsten Museum of Modern Art Aalborg og Utzon Center, hvor hun udover økonomi arbejdede med HR, administration, IT, ledelse samt økonomihåndtering af fondsmidler. Gennem ansættelsen på Kunsten har Charlotte fået et særdeles godt kendskab til kulturområdet, så det er en stærk profil, som nu stiller sig i spidsen for økonomi- og administrationsafdelingen hos Nordjyllands Kystmuseum.
Interessen for kulturområdet samt for den nordjyske kulturhistorie er dybt forankret hos Charlotte, som gerne tager familien med på museumsbesøg.
– Jeg har sammen med mine børn haft fornøjelsen af at besøge Kystmuseet Skagen flere gange, og her har jeg oplevet, at Nordjyllands Kystmuseum har en vigtig opgave i formidlingen og bevaringen af den Nordjyske kysthistorie. Det kulturhistoriske arbejde glæder jeg mig til at fremme og videreudvikle sammen med mine nye kolleger.
Hos Nordjyllands Kystmuseum har man også set frem til at få Charlotte Hedin med på holdet. Direktør Henrik Gjøde Nielsen udtaler:
– Nordjyllands Kystmuseum er i en rivende udvikling i disse år, og med Charlottes stærke kompetencer og digitale mindset er jeg sikker på, at hun vil fremme de nødvendige forandringsprocesser i vores administration og organisation, så vi fortsat kan skabe en dynamisk udvikling og vækst i de kommende år.
5 kommentarer til “Ny Økonomi- og administrationschef hos Nordjyllands Kystmuseum” under annoncerne.
















@Jette Gru Rasmussen
Jeg kender godt historien om hvorfor bussen ikke køre. Derfor jeg skrev at Kim Jensen bør læse op på det igen
Jeg vil da håbe, at den nye økomomichef har ben i næsen og begge ben på jorden, så måske tingene omkring Skagen Kystmuseum( tidligere fortidsminder) kan blive stabiliseret, så vi kan bevare hvad der hører vores fortid til, også i Skagen. Jeg vil give Kim ret i at der mangler Skawboer, som kender vores historier og som vil bibeholde dette.
Måske Lennart skal læse op på historien omkring vores gammel Bedford bus. Det var nogle rævestreger, der her blev brugt, for at tjene nogle flere penge, på noget frivilligt arbejde.
Jeg ønsker Lykke og held til den nye økonomi chef og håber at hun vil Skagen det bedste.
@Kim Jensen
Nu er Nordjyllands Kystmuseum mere end bare Fortidsminderne i Skagen.
Det med bussen må du lige læse op på igen.
Har vi ikke lige læst en hel del om der skal spares heroppe, nu ansætter man så en mere.
Der er noget der ikke stemmer, hvorfor ansætter man ikke en skagbo til noget der har så meget med Skagen at gøre som fortidsminderne.
Bussen er stoppet grundet det blev for dyrt med de prisstigninger der er på museet.
SKAGENSBANENS BUS
Som menig “Skavbo” kan man kun glædes over at tingene ser så lyst ud. Dette er ikke sarkastisk ment.
Jeg har konstateret, at SB’s bus ikke har kørt i år (jeg har i hvert tilfælde ikke set den). Det har undret – især når man ved arbejdskraften til vedligehold, kørsel m.m. er frivillig.
Spørgsmålet er så om nye “økonomiske øjne” og vækststrategien kan forenes og se en vej ud, så den atter kommer ud at køre næste år??