Jubilæum blev fornemt markeret

Jubilæum blev fornemt markeret

15. september 2025 - kl. 7:44 - af

I lørdags blev Den Svenske Sømandskirkes 100-års jubilæum fejret med en festlig og stemningsfuld gudstjeneste i Skagen Kirke. Over 100 korsangere, solister og et orkester fra Sverige opførte Fredsoratoriet “Skymning, Gryning”.

Oratoriet er skrevet af komponisten Thomas Enroth og tekstforfatteren Thomas Lundin som en hyldest til Finlands 100-års jubilæum i 2017, og værket fik en smuk og rørende fortolkning i Skagen.

Kirken var godt fyldt, og publikum fik en eftermiddag, de sent vil glemme. Musikken løftede sig i det imponerende kirkerum, hvor akustikken gjorde, at hver eneste tone stod klart og fyldigt.

Der blev skabt en stemning af både højtidelighed og glæde, og mange gav udtryk for, at det var en helt særlig oplevelse at være vidne til denne musikalske fejring af et historisk jubilæum.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jubilæum blev fornemt markeret' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger