
Skagen Magic tabte sommerkamp til Skagen
7. juli 2010 - kl. 9:45 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
I lÞrdags spillede FC Skagen Magic, skagboer der nu bor i à rhus, og SIK sommerkamp. Vi har fÄet dette referat fra Skagen Magic: Denne kamp var opfÞlgningen pÄ sidste Ärs succes pÄ Skagen Stadion, hvor FC Skagen Magic vendte tilbage til de nordjyske rÞdder og vandt 4-3 over et udvalgt SIK hold. Igen i Är lykkedes det at stille to kampklar hold, og Nordjyske Bank og Skagen Stadion ville igen stÞtte op om initiativet. Et solrigt Skagen Stadion med mange tilskuere dannede rammen om dette brag.
FĂžr kampstart mĂ„tte Magic dog se spillernes tilstand efter. Festivalen herskede i Skagen, og ikke alle spillere havde lyttet til formand Dans ord om at gĂ„ tidligt hjem fra byen om fredagen. Formanden selv havde dog som altid vĂŠret fornuftig. Det skyldtes dog primĂŠrt, at en skade holdt ham ude af kampen. En enkelt spiller formĂ„ede endda at misse et tog fra Ă
rhus, hvorfor han kun fik det sidste kvarter. Bortset fra det var Magic klar til kampâŠ
Og der blev brug for alle friske krÊfter, for SIK stillede et meget stÊrkt hold. Flere af spillerne havde vÊret med Jyllandsserien i deres testkamp mod OB om torsdagen, sÄ Magic fik bestemt kamp til stregen. De fÞrste 25 minutter holdt Magic dog stand. Selvom holdet var presset langt tilbage, formÄede Magic ogsÄ selv at komme frem til et par chancer. En af dem tilfaldt Eggert, der resolut tryggede af udefra. DesvÊrre for Magics bomber var skuddet lige pÄ mÄlmanden.
I den anden ende stod Kaj en ganske god fÞrste halvleg med flere gode redninger. Efter 25 minutter gik det dog galt for Magic. SÄvel midtbane som forsvar blev overspillet, og Skagen kom foran 1-0. Der gik ikke lang tid fÞr stillingen blev 2-0, da en Skagen spiller kom fÞrst pÄ en bold i feltet. Han fik lige prikket den fra en fremadstormende Kaj. Holdene gik derfor til pause med stillingen 2-0 til SIK.

I anden halvleg arbejdede Magic sig mere og mere ind i kampen. Det resulterede i flere store chancer. Det var dog Skagen der kom foran bÄde 3 og 4-0. Derudover fik de tilkendt et yderst tvivlsomt straffe af dommer Steen Christensen, som havde vÊret sÄ flink at bruge sin lÞrdag eftermiddag med at passe flÞjten i dette brag. Det straffe snuppede Kaj dog pÄ fornem vis, og Skagens Kasper Andersen skal nok ikke skyde straffe for SIK igen forelÞbig.
Med fÄ minutter igen fik Isse bolden i fÞdderne. Vanen tro holdt han fat i den i lang tid, men slutteligt fik han slÄet et eksemplarisk indlÊg ind i hovedet pÄ Claus Hansen, der var pÄ grÊnsen af offside. Claus headede den sikkert ind bag SIKs mÄlmand Theis Frandsen, og Skagen Stadion og Magic spillerne brÞd ud i euforiske jubelscener.
Der blev ikke scoret yderligere i kampen, som derfor endte 4-1 til det udvalgte SIK hold. EfterfÞlgende fik spillerne en enkelt Þl, og om aftenen og natten kunne de to holds spillere fÄ snakket kampens hÊndelser igennem, mens Festivalen stadig rasede.
Fra FC Skagen Magics side skal der lyde en stor tak til spillere fra Skagen, SIK, dommer Steen Christensen og ikke mindst Nordjyske Bank for at stÞtte op om dette initiativ. SelvfÞlgelig skal der ogsÄ lyde en stor tak til de fremmÞdte pÄ Skagen Stadion. Alt i alt var det en meget vellykket dag, som vi forhÄbentlig kan gentage nÊste Är.
Â
Â
Â
Â

CenterdirektĂžr Per Gunder, Nordjyske Bank
sagde tak for kampene og lovede at stĂžtte op
om kommende kampe mellem de to hold.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skagen Magic tabte sommerkamp til Skagen' til en bekendt