Fasthold Skagens natur, huse og stemning


Fasthold Skagens natur, huse og stemning


8. juli 2010 - kl. 19:41 - af


pÄ et helt fantastisk og anderledes akvarelkursus. Hver onsdag til og med den 11. august underviser arkitekt M.A.A., kunsthistoriker og forfatter J. Henriette Linnemann, konsulent pĠStatens Museum for Kunst i akvarelmalingens lette og dog sÄ svÊre kunst.
“Det er lidt svĂŠrt at tilrettelĂŠgge et egentligt program”, fortĂŠller Henriette Linnemann, da skagensavis.dk besĂžger hende i det fantastiske – og ĂŠgte – skagenhus i Gl. Skagen. “FĂžrst nĂ„r jeg kigger ud ad vinduet ved 7-tiden om morgenen, finder jeg ud af, hvor undervisningen skal foregĂ„ netop denne onsdag.
Er det varmt og stille, maler vi strand, skaller, hav og klitter Er det stormvejr, maler vi i lĂŠ af den tilsandede Kirke – eller mĂ„ske i Museets have. Andre dage maler pĂ„ “Fortidsminderne”, i Tinghusets eller Anchers have. En dag er det mĂ„ske de gamle huse i HĂžjen, der skal foreviges. Det er jo ikke motiver, der mangler i Skagen”, siger hun. “Kursisterne ringer til mig ved 9-tiden, og sĂ„ fortĂŠller jeg, hvor vi mĂždes denne onsdag”.

Henriette Linnemann lyser af begejstring: “Skulle det vĂŠre regnvejr en dag, sĂ„ bager jeg boller og laver kaffe og the, binder nogle skĂžnne buketter af klitternes vilde blomster, som vi sĂ„ sidder herinde og maler. Det kan ogsĂ„ vĂŠre, jeg kĂžber nogle fisk og skaldyr som modeller”, smiler hun og mindes sidste Ă„r, hvor modellerne ikke var helt dĂžde, sĂ„ fiskene slog med halen og krabberne krabbede rundt pĂ„ bordet.
“Der kan blive plads til 12 rundt om i huset. Er vi flere, har jeg alternative steder at male indendĂžrs”.

Henriette Linnemann har en masterdegree i maling fra The Royal College Of Art i London. Til daglig er hun blandt andet foredragsholder om kunsthistorie og rĂ„dgiver pĂ„ Statens Museum for Kunst m.fl. med speciale i billedrammer. Hun har 18 Ă„rs erfaring i at undervise akvarelmalere. Og hun nyder det – hver gang. For ikke 2 undervisningsdage er ens.
—-
Skulle du vĂŠre interesseret, er der mulighed for at deltage en eller flere onsdage. Kurset starter kl. 10.00 og varer til kl. 13.00, Det koster kun 200 kroner pr. gang.
Ring til Henriette Linnemann pÄ telefon 40 32 28 83 for tilmelding og yderligere oplysninger.
 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fasthold Skagens natur, huse og stemning
' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger