
“Skawmalerne” sĂžger nye medlemmer
22. september 2010 - kl. 3:38 - af UGj
SĂ„ er sommeren gĂ„et pĂ„ held og efterĂ„ret haler ind pĂ„ os. Men efterĂ„ret er ogsĂ„ tid til at fĂ„ gang i de kreative ting – sĂ„ har du lyst til at lege med nogle kreative ideer, sĂ„ er SKAWMALERNE, mĂ„ske lige noget for dig.
Vi mĂždes hver torsdag eftermiddag fra kl. 14.00 til 16.00, i Virkelyst –
Her bliver der arbejdet med adskillige ting, sĂ„ som: billedearbejder i acryl og olie, der bliver malet porcelĂŠn, der laves decopage, males pĂ„ sten, ĂŠg, trĂŠ, der laves ikoner og der laves f.eks. ogsĂ„ clips-tasker – ja, nĂŠsten alt indenfor det kreative omrĂ„de.
SĂ„ gĂ„r du rundt med en lille kunstner i maven, sĂ„ kig ind – der er altid kaffe pĂ„ kanden.
I SKAWMALERNE hjÊlper alle hinanden, vi er alle amatÞrer, sÄ det gÞr ikke spor hvis du er nybegynder, sÄ fÄr du hjÊlp til at komme igang, med netop det, du gerne vil arbejde med.
Kig ind pĂ„ torsdag – i Virkelyst – og se hvad vi arbejder med.
Du kan se nogle af tingene nederst pÄ siden.
PĂ„ SKAWMALERNES vegne
Lene Fabritius
De vedhÊftede billeder viser et lille udsnit af de arbejder som SKAWMALERNE har lavet. Klik pÄ billedet for at gÞre det stÞrre.























Anbefal artiklen via e-mail
til en bekendt