Guidet omvisning: ”Alle mand til årerne!”

Guidet omvisning: ”Alle mand til årerne!”

15. januar 2011 - kl. 12:40 - af

Hver mandag kl.13.30-15 i  januar til og med marts kan man på en kort guidet omvisning på Skagen By – og Egnsmuseum få et spændende indblik i livet som fisker og redningsmand i 1850erne. Derefter fortælles en dramatisk strandingsberetning i museets cafe, hvor der serveres en varm drik og en hjemmelavet bjesk. Arrangementet er gratis for museets gæster.

Speed:

”Katastrofen blev mit livs lykke”

I 1909 strandede den norske brig Speed ved Højen.

En voldsom nordøstlig kuling skyllede den 8 mand store besætning overbord i de iskolde bølger. Redningsmandskaberne fra tre stationer kæmpede i mange timer forgæves mod strøm, sne og forfrysninger.

Kun førstestyrmanden Johan Olaf Dahler overlevede den hårde medfart. Hans helt ufrivillige ophold i Højen skulle vise sig at blive ganske skæbnesvangert for den unge mand. For én af de første Dahler overhovedet talte med efter redningen var den skønne, purunge Dagmar, hvis far var opsynsmand ved redningsstationen i Højen.

Læserne vil allerede nu ane, hvor det fører hen, men der skete meget for de unge mennesker før fremtiden lå fast. Desuden blev Dahler flere gange i sit liv interviewet til dagspressen. Han fortalte gribende om de sidste meget dramatiske timer på Speed og om sine oplevelser som sømand på de store verdenshave.

Hør hele historien på mandag den 15. januar på Skagen By – og Egnsmuseum kl. 13.30-15.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Guidet omvisning: ”Alle mand til årerne!”' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger