Digets Fond donerer et stort beløb til lokalt ADHD- initiativ

Den projektansvarlige, SSP- leder Pernille Høeg, her sammen med formanden for Digets Fond, Hans Peter Kyk.

Digets Fond donerer et stort beløb til lokalt ADHD- initiativ

5. december 2012 - kl. 13:10 - af

Antallet af børn og unge med ADHD er støt stigende, og forældrene står ofte over for en problemstilling, som de kan have vanskeligt ved at håndtere. ADHD kan give problemer i dagligdagen såsom indlæringsvanskeligheder i skolen, konflikter med både forældre og lærere og omgangsvanskeligheder med jævnaldrende, og det er en kendt sag, at det er meget vanskeligt at holde orden i alle de dagligdags ting.

Digets Fond har i sin målsætning ønsker om at bidrage til en sund levevej og mener, at en indsats på ADHD -området vil kunne bidrage til sund levevej for denne målgruppe. Vi er derfor utroligt glade for, at Digets Fond i samarbejde med SSP Frederikshavn, Frederikshavn kommunes Ungdomsskole og UU Frederikshavn har kunnet stable et forældrekursus på benene, som løber over 3 weekender i december, januar og februar, siger formanden for fonden, Hans Peter Kyk.

Fonden har kunnet skaffe økonomi til, at 15 forældrepar til teenagebørn kan få et gratis forældrekursus, som strækker sig over 2 enkeltdage samt et weekendophold på Hotel Skagen Strand.

Den projektansvarlige, SSP- leder Pernille Høeg, har sammen med oplægsholderne sammensat et program, som kommer hele vejen rundt om ADHD.

Det handler bl.a. om undervisning fra fagpersoner, som alle har stor erfaring med netop denne målgruppe. Foruden fællesundervisning vil der også være mulighed for en privat konsultation. Desuden arbejdes der for, at familierne vil blive undervist i ernæring og i gode kostråd.

Ungdomsskolen har instruktører med som vil bidrage med aktiviteter i naturen, og endelig er der mulighed for at møde en uddannelsesvejleder, som kan fortælle om uddannelsesmuligheder for børn og unge med ADHD.

Vi synes, vi har fået sammensat et rigtig flot program, udtaler Pernille Høeg, og vi glæder os rigtig meget til at komme i gang.

1 kommentarer til “Digets Fond donerer et stort beløb til lokalt ADHD- initiativ” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “Digets Fond donerer et stort beløb til lokalt ADHD- initiativ”

  • Super fedt initiativ gerne flere af dem helt heroppe i det Nordjyske… .:)))

    Flere kurser og foredrag og mere focus! …

    😀

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Digets Fond donerer et stort beløb til lokalt ADHD- initiativ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger