Et godt tilbud fra skagbo i Thailand

Bendy Frederiksen (i den ternede skjorte) pÄ tur med gÊster fra Skagen

Et godt tilbud fra skagbo i Thailand

21. juni 2014 - kl. 6:16 - af

Bendy Frederiksen – opvokset i Skagen og gĂ„et i skole pĂ„ Ankermedet – har i mange Ă„r boet i Bangkok, Thailand. Bendy arbejder i turistbranchen i Bangkok og tilbyder skagboer at vĂŠre guide i Bangkok hvis du kommer forbi pĂ„ disse kanter.

Bendy kender Bangkok som sin egen bukselomme, og vil derfor vĂŠre i stand til at vise dig steder hvor turister normalt ikke kommer. Bendy taler meget varmt om Thailand, befolkningen, klimaet og det Thailandske kĂžkken.

Bendy fortĂŠller, at du vil komme til at rejse og spise som lokalbefolkningen.

Situationen i Bangkok er lige nu temmelig anspÊndt p.g.a. militÊrkuppet og store demonstrationer, men i flg. Bendy er der ikke noget at frygte. Man skal blot holde sig pÄ afstand af demonstrationerne.

Hvis job og tiden tillader det, tilbyder Bendy Frederiksen skagboer – gratis – at vise det rigtige Bangkok og ikke kun det der er lavet for turisternes skyld.

“Det er altid dejligt at hĂžre nyt fra Skagen og skagboer” udtaler Bendy til Skagensavis.dk.

Hvis ovenstÄende har givet dig lyst til en guidet tur i Bangkok, sÄ kan Bendy Frederiksen kontaktes pÄ bendyfrederiksen@hotmail.com eller pÄ mobil +66 81 935 8656. Hvis du ringer fra en thailandsk telefon, er nummeret 081 935 8656.

 

 

9 kommentarer til “Et godt tilbud fra skagbo i Thailand” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

9 kommentarer til “Et godt tilbud fra skagbo i Thailand”

  • Jeg kan kun tilslutte med ovenstĂ„ende ros til Bendy, som er vores tidligere kollega. Vi har mĂždtes med Bendy 2 gange i Bangkok og fĂ„et en rundvisning som man ikke ellers ville fĂ„. Benyt jer endelig af tilbuddet – det er til glĂŠde for begge parter, da Bendy som Irena nĂŠvner, gerne vil hĂžre nyt til Skagen.

    Hvis nogen har brug for hjÊlp til planlÊgning af en tur til Thailand, som gÄr noget udenfor de charterture som ofte udbydes, sÄ er man velkommen til at kontakte mig. Thailand er et sÊrdeles nemt land at rejse rundt i, isÊr nÄr man ved hvordan og hvad man skal undgÄ.

    NĂ„r en tur pĂ„ egen hĂ„nd kombineres med en guidet tur med Bendy – sĂ„ bliver det ikke bedre.

  • Bendy er en super guide, der kender Bangkok som sin egen bukselomme.
    Han viser steder som turister normalt ikke ser. Bendy er utrolig venlig og hjÊlpsom og har du ham som ven eller guide kan du altid spÞrge om gode rÄd og tip nÄr du fÊrdes i Thailand. Og sÄ nyder han at hÞrer nyheder fra Skagen.
    En dag med Bendy i Bangkok kan varmt anbefales.

  • Sanne W. Nielsen

    Super tur med Bendy i Bankok. Man kommer godt omkring i storbyen, kendte sĂ„vel som ukendte steder, alle rigtig spĂŠndende 🙂

  • Vil man opleve et andet Bangkok end hvad man som turist oplever, kan en tur med Bendy varmt anbefales, har prĂžvet det flere gange.

  • Lise Tesgaard

    Vi var pÄ tur med Bendy mellem jul og nytÄr.
    Vi fik en masser spĂŠndende oplevelser, som vi aldrig ville have set eller hĂžrt om, hvis vi bare havde fulgt turistguiderne.
    Det var en kÊmpe oplevelse bÄde for bÞrn og voksne.
    Kan helt klart anbefales 🙂

  • Gitte flyvholm

    Det kan vi varmt anbefale, har selv haft fornĂžjelse af Bendy’s rundvisning.
    Vi vil glÊde os til nÊste besÞg i Bangkok. Hvor vi hÄber han er klar igen.
    Gitte og Henrik

  • Har selv vĂŠret pĂ„ rundvisning med Bendy, faktisk er billedet af Jens Peter Jacobsen og Bendy fra selv samme tur fra vinteren 2013.

    Det kan varmt anbefales. Vi kom langt ind i klongerne og sÄ Bangkok fra en helt anden siden end man normalt vil som turist.

    At det sÄ er med en lokal, der er dansker og taler dansk er jo ganske glimrende.

  • Per Lundsgaard

    Der er da stille og fredeligt i Bangkok, et par dage efter at militaeret tog over stilnede urolighederne af og nu er der saa fredeligt, som ikke i flere aar.

  • Torben Jensen

    Super godt tilbud,kan varmt anbefales.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Et godt tilbud fra skagbo i Thailand' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger