Skagen festival – Nyhedsbrev januar 2009

Skagen festival – Nyhedsbrev januar 2009

30. januar 2009 - kl. 11:05 - af

S√• er de f√łrste knap 30 musiknavne til Skagen Festival 2009 engageret, og vi l√łfter hermed sl√łret! Som altid er det karakteristisk for vores festival, at programmet er internationalt bredt d√¶kkende – s√•ledes ogs√• i √•r. Med r√łdt er markeret de musikere/bands, der ikke tidligere har optr√•dt p√• festivalens scener.

Foto: Arkivfoto fra badmintonhallen 2008

Mange af de enkelte 5 spillesteders programmer er stadig under forberedelse, men tre aftener er dog nu fastlagt:

Skagen Kultur- og Fritidscenter fredag den 3.juli:
Hanne Boel & Band
Poul Krebs & Band
+ opvarmningsorkester

Skagen Kultur- og Fritidscenter l√łrdag den 4. juli:
√Öke Aleksandersen og Sambandet (N)
Oyster Band (GB)
+ opvarmningsorkester

Skagen Badmintonhal l√łrdag den 4. juli:
DANSK AFTEN med
Tina Dickow
Hush
Allan Olsen

Alle nuværende engagerede:
Jan Gerfast Blues Band (S) ‚Äď www.jangerfast.com NY
Scrum – Holland NY
Queensberry Rules (GB) – www.thequeensberryrules.com NY
Beggars Row – Skotland – beggarsrowfolkband.tripod.com
Rolling Home (NL) ‚Äď www.rollinghome.nl
Kandoris (B) ‚Äď www.kandoris.be
Tina Dickow (DK) – www.tinadickow.dk NY
Hush ‚Äď (DK) ‚Äď www.hush.dk NY
Allan Olsen Band DK) – www.allanolsen.dk
Allan Taylor (GB) & Rab Noakes (SCO) Рwww.allantaylor.com Rab Noakes er ny på festivalen
TopCats (DK) – www.topcats.dk
4 wheel Drive (NL) – www.myspace.com/4wdbluegrass
√Öge Aleksandersen & Sambandet (N) – www.levvalivet.no
Oyster Band (GB) – www.oysterband.co.uk
Micke Muster (S) – www.mickemuster.com
Hanne Boel & Band (DK) ‚Äď www.hanneboel.dk
MacCalmans (SCO) – www.the-mccalmans.com/
Flekkefjord Sangforening (N) – www.flekkefjordsangforening.no
London Philharmonic Skiffle Orchestra (GB) – www.lpso.co.uk
Cairdeas (SCO) – www.myspace.com/cairdeasmusic NY
Barrage (CA) – www.barrage.org/
Johnny Madsen & Band (DK)- www.johnnymadsen.dk
Poul Krebs & Band (DK) ‚Äď www.poulkrebs.org
Mr. Leonard (DK) – www.mrleonard.dk
Bluebirds ‚Äď (S) – www.bluebirds.se
Johnny Silvo & Hans Grasvold (GB og N) – www.perrottsfolly.com/JohnnySilvo.html
Folk Friends (DK)
The Black Family (IRL) – www.mary-black.net/shop/blackfamily.htm
The Sands Family (IRL) – http://www.sandsfamilyfolk.com

Med venlig hilsen
www.skagenfestival.dk

2 kommentarer til “Skagen festival – Nyhedsbrev januar 2009” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Skagen festival – Nyhedsbrev januar 2009”

  • Hej!
    Det var en super god festival! Det var f√łrste gang jeg var med der oppe!! Jeg har t√¶nkt mig at komme igen i 2010 !!

    Håber at Beggars Row og Scrum og spiller i 2010 !!

    Hilsen Mette fra B√łrkop!

  • hej h√•ber at gruppen scrum fra holland kommer p√• i 2010 ogs√• en fantastisk oplevelse hiksen en trofast g√¶st gennem 26 √•r ps. kommer ogs√• n√¶ste √•r selv om scrum ikke kommer p√• gensyn Jan

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen festival - Nyhedsbrev januar 2009' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
                comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
                comment_type,comment_author_url,
                SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
                FROM wp_comments
                LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
                WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
                post_password = ''
                ORDER BY comment_date_gmt DESC
                LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER