Peter Nielsen (C) – byg nyt i stedet for at renovere

Peter Nielsen (C) – byg nyt i stedet for at renovere

16. februar 2009 - kl. 8:51 - af

Mens flere politiske udmeldinger i Frederikshavn Kommune går på at droppe alle tanker om byggeriet af en ny skole i Frederikshavn, så kommer det konservative byrådsmedlem fra Ålbæk, Peter E. Nielsen, med en ny vinkel på debatten.

Byg nyt i stedet for at renovere de to gamle skoler i Frederikshavn. Det bliver formentlig både billigere for kommunen og alle dens borgere og bedre for børnene, siger han. – Og så skal vi holde øje med, om regeringen kommer med en håndsrækning til Frederikshavn Kommune og andre kommuner, der er trængt økonomisk.

Der er forlydender om, at der inden længe tilbydes bedre lånemuligheder til offentligt byggeri for at få gang i hjulene, som en del steder ruller langsomt eller står helt stille på grund af finanskrisen, siger Peter E. Nielsen.

Han mener helt klart, at der bør bygges en ny skole frem for at renovere Ørnevejen Skole og Munkebakkeskolen.
– Jeg tror, det bliver mindst lige så dyrt at renovere og vedligeholde, som det bliver at bygge nyt. Vi ved, at det koster 135 mio. kr. at bygge en ny skole, men hvad koster renoveringen og den løbende vedligeholdelse af de to gamle skoler, spørger Peter E. Nielsen.

At regeringen overvejer mere attraktive lånemuligheder i forhold til blandt andet kommunerne og offentligt byggeri kan blive Frederikshavn Kommunes chance, mener Peter E. Nielsen.

– Der har været tale om, at vi med nye lånemuligheder muligvis kan tilbagebetale lånet til byggeriet af en ny skole over seks-ti år uden at bruge flere penge, end vi ville have brugt på at bringe de to gamle skoler i en ordentlig stand og holde dem kørende, og så er der fornuft i at bygge en ny skole, siger han.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Peter Nielsen (C) - byg nyt i stedet for at renovere' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger