Bryghuset opnår på ny en god placering i øl smagning

Bryghuset opnår på ny en god placering i øl smagning

4. juli 2009 - kl. 7:04 - af

Skagen Bryghus har haft en sommer øl til smagning på Nørrebro Bryghus. Og denne gang blev man nr.4 ud af 19 sommerøl. Det var den nye Sylvester Guld, som faldt i dommernes smag.

Vurderingen af Sylvester Guld lød sådan:

Cremet langt hvidligt skum. Farven er strågul. Aroma domineret af blomst, frugt og lyse malte. Smagen går i bittersød retning. Middelfyldig, blød og prikkende mundoplevelse med en lang bittersød eftersmag. Enighed mellem gruppen om, at der er tale om en rigtig god, frisk og behagelig sommerøl, som man får lyst til mere af.

I opløbet slog sneg den nye guldøl sig ind foran Carlsberg Jacobsen, Svaneke Bryghus, Nibe Bryghus og Vendia Bryghus.

Sylvester Guld kan fås på flaske i diverse butikker, og på fad 5 steder her i byen. Skagen Fiskerestaurant, Jakobs Cafe, Havfruen, Pakhuset og selvfølgelig her på bryghuset.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bryghuset opnår på ny en god placering i øl smagning' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger