Skagens Museum frygter mulig katastrofe

Skagens Museum frygter mulig katastrofe

27. oktober 2009 - kl. 10:55 - af

En brand vil betyde et uerstatteligt tab – og uden indsatsledere i Skagen, er risikoen for tab st√łrre, end hvis en eventuel brandslukning hurtigt kommer under kyndig ledelse.

Museumsdirekt√łr Lisette Vind Ebbesen mener, at kun tab af menneskeliv er v√¶rre end udsigten til tab af de over 1.900 uerstattelige malerier, museet har. Dansk kulturarv og internationale klenodier kan g√• tabt. Og museet kan m√•ske ikke l√¶ngere l√•ne v√¶rker fra andre museer. Det er jo ikke nok at forsikringsforholdene er i orden. Hvis vi ikke kan regne med en hurtig brandslukningsindsats, vil udl√•nerne nok bet√¶nke sig to gange.

En ting undrer mig, siger Lisette Vind Ebbesen. Hvis Frederikshavns Kommune kun har råd til to indsatsledere, hvorfor skal de så bo lige ved siden af hinanden. Skagen og Frederikshavn var dog mere logisk end Sæby og Frederikshavn.

Om det er rigtigt, at de to tiloversblevne indsatsledere vil f√• l√łnforh√łjelse og ekstra k√łretid ved jeg ikke, men hvis det er tilf√¶ldet kan man jo undre sig endnu mere over, hvor besparelsen i det hele taget ligger.

En kommentar til “Skagens Museum frygter mulig katastrofe” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

En kommentar til “Skagens Museum frygter mulig katastrofe”

 • Ja, i s√¶rdeleshed en katastrofe af v√¶rste dimension.

  Lisette Vind Ebbesen har fuldstænding ret i sin undren.

  Hvorfor i alverden skal kommunens 2 indsatsleder være i Fr. havn og Sæby?

  Vi Skaw-boer må markere os!

  Husk det den 17. november – uanset partifarve !

  Uden Skaw-boer i byr√•det, er der ingen til at “k√¶mpe” for vores by. Vi m√• og skal arbejde for at udvikle og ikke afvikle vores by.

  mvh
  Pia Karlsen
  V-byrådskandidat
  SKAGEN

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagens Museum frygter mulig katastrofe' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger