Skagens Museum frygter mulig katastrofe

Skagens Museum frygter mulig katastrofe

27. oktober 2009 - kl. 10:55 - af

En brand vil betyde et uerstatteligt tab – og uden indsatsledere i Skagen, er risikoen for tab st√łrre, end hvis en eventuel brandslukning hurtigt kommer under kyndig ledelse.

Museumsdirekt√łr Lisette Vind Ebbesen mener, at kun tab af menneskeliv er v√¶rre end udsigten til tab af de over 1.900 uerstattelige malerier, museet har. Dansk kulturarv og internationale klenodier kan g√• tabt. Og museet kan m√•ske ikke l√¶ngere l√•ne v√¶rker fra andre museer. Det er jo ikke nok at forsikringsforholdene er i orden. Hvis vi ikke kan regne med en hurtig brandslukningsindsats, vil udl√•nerne nok bet√¶nke sig to gange.

En ting undrer mig, siger Lisette Vind Ebbesen. Hvis Frederikshavns Kommune kun har råd til to indsatsledere, hvorfor skal de så bo lige ved siden af hinanden. Skagen og Frederikshavn var dog mere logisk end Sæby og Frederikshavn.

Om det er rigtigt, at de to tiloversblevne indsatsledere vil f√• l√łnforh√łjelse og ekstra k√łretid ved jeg ikke, men hvis det er tilf√¶ldet kan man jo undre sig endnu mere over, hvor besparelsen i det hele taget ligger.

En kommentar til “Skagens Museum frygter mulig katastrofe” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Skagens Museum frygter mulig katastrofe”

 • Ja, i s√¶rdeleshed en katastrofe af v√¶rste dimension.

  Lisette Vind Ebbesen har fuldstænding ret i sin undren.

  Hvorfor i alverden skal kommunens 2 indsatsleder være i Fr. havn og Sæby?

  Vi Skaw-boer må markere os!

  Husk det den 17. november – uanset partifarve !

  Uden Skaw-boer i byr√•det, er der ingen til at “k√¶mpe” for vores by. Vi m√• og skal arbejde for at udvikle og ikke afvikle vores by.

  mvh
  Pia Karlsen
  V-byrådskandidat
  SKAGEN

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagens Museum frygter mulig katastrofe' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER