Husk borgermødet på tirsdag den 27. april

Husk borgermødet på tirsdag den 27. april

23. april 2010 - kl. 6:31 - af

Skagens købstadsjubilæum skal ikke gå stille af. Du kan være med til at præge årets gang i 2013, hvor Skagen fylder 600 år. Især ideer fra de unge vil være velkomne. Formanden for udvalget, Cresten Sloth Christensen, siger:
“Spørg ikke, hvad samfundet kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for din næste, og hvad vi sammen kan gøre for Skagen i 2013.

Det er den dagsorden, der ligger bag indkaldelsen til et borgermøde i Skagen Kultur- og Fritidscenter tirsdag den 27.04. 2010 kl. 19.

Vi kan ikke forlange, at andre skal tilrettelægge festlighederne for os og for vores by, når den i 2013 har været købstad i 600 år. Derfor er det vigtigt, at så mange som muligt møder frem i Skagen Kultur- og Fritidscenter og videregiver deres egne forslag til, hvordan vi markerer jubilæet.

Samtidig vil der bliver orienteret om planer for et nyt stort kunstværk i vores by. Et kunstværk, som vore gæster vil se de næste 100 år, ligesom de allerede har set billederne på vores museum 100 år.

Endelig skal vi drøfte, hvad vi selv kan få til at ske i vores smukke by efter 2013, for hvis vi ikke gør noget, vil alle fastboende om få år være pensionster, medens ungdommen og børnefamilierne har søgt nye græsgange. Det dur ikke, og det bliver desuden kedeligt og fattigt på både oplevelser og økonomi.

Så kom og giv dit besyv med. Fremtiden er begyndt, men måske kan vi sammen gøre den til en god tid for Skagen og mange nye skaboer. Det er da førsøget værd, ikke?”

 Dagsorden for mødet:
• Skagen 2013. Hvordan fejrer skagboerne deres by’s 600 års købstadsjubilæum?
• Kunstværk 2013. Hvad er det?
• Aktiviteter i jubilæumsåret 2013. Deltagerne i mødet stiller forslag.

Tilmelding til Chresten Sloth Christensen på telefon 21 86 44 38 eller e-mail: chresten.sloth@skagennet.dk

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Husk borgermødet på tirsdag den 27. april' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER