
Spændende abstraktioner hos Galleri Molevit
7. maj 2010 - kl. 0:42 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Når dørene lukkes op i Galleri Molevit den 8. maj er det en landskabsarkitekt og en tekstforfatter, der udstiller detaljerede tankestreger og store, abstrakte formater i Kristi Himmelfartsferien og pinsen.
De to kunstnere, der deler galleriet i perioden, hedder Ida Marie Lebech-Jørgensen og Trine Lund, og er begge erfarne kunstnere med atelier i Århus og en lang række særudstillinger bag sig – hver for sig.
Det er første gang de to udstiller sammen, og de glæder sig til at byde velkommen til deres første udstilling i Skagen.
Det er finurlige kompositioner og grafisk renhed, der kendetegner de to kunstneres udtryk, men med en vidt forskellig indgang til begrebet. Ida Marie Lebech-Jørgensen arbejder i grafiske tankestreger, som hun kalder dem. Fine og flertydige billeder med hver sin levende historie i små formater kombineret med enkelte malerier. Trine Lund arbejder på store lærreder med luftige og kontrastfulde penselstrøg, der antyder alting og ingenting i en stærk energi og sammensætning.
Galleri Molevit holder åbent lørdag den 8. maj til og med mandag den 24. maj fra kl. 10.00 til 17.00 alle dage.
En kommentar til “Spændende abstraktioner hos Galleri Molevit” under annoncerne.
Kære Skagen!
Vi glæder os til at vise vores kunst frem.
Se eventuelt lidt “appetitværker” på :
http://www.trinelund.com
http://www.imlj.dk
Bedste hilsner
Trine & Ida Marie