
Tre billedkavalkader med fiffige……..
2. juli 2010 - kl. 11:52 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
….kommentarer fra sidelinien. Skagen Lokalhistoriske Forening inviterer endnu en gang til en lystig spadseretur gennem hovedgaden, hvor man stiller spørgsmålene: hvem byggede hvad og hvem boede hvor?
Det hele foregår i Tinghuset, hvor Skagen Lokalhistoriske Forening har stået på hovedet i billedarkivet, og præsenterer livet på hovedgaden i en fjern fortid, hvor mange mennesker havde deres bopæl på Sct. Laurentii Vej og hvor der var noget længere mellem de store butiksruder end i dag. Købmand Iversen, Massøsen, Kunsthandler Andersen, Restauratør Folden, Gartner Bjørnsbæk, Arrestforvarer Christensen, Barber Voxnæs og mange andre hædersmænd og -kvinder vil få et ord med på vejen.
Programmet er delt i 3 dele, som afvikles torsdag den 8. juli, hvor man kigger på strækningen fra Mindestøtten til Bilholdepladsen, torsdag den 15. juli vandrer man videre fra Gartner Bjørnsbæk til Købmand C.S. Møller, og turen slutter med sidste etape, der går fra Bager Thellefsen til Købmand Knudsen og som afvikles den 22. juli.
Bestyrelsen for Skagen Lokalhistoriske Forening vil prøve at holde styr på gemytterne, men man ved af erfaring, at intet kan bringe diskussionen i kog, som når man diskuterer hvem, der boede hvor og hvornår. Ikke desto mindre opfordres deltagerne i allerhøjeste grad til at bidrage til udnerholdningen.
Som bekendt er der begrænset plads i Tinghuset, så det er nødvendigt, at man sikrer sig en adgangsbillet på forhånd. Billetterne koster ikke noget, og de kan hentes på Skagens Bibliotek. Man kan også reservere plads på tlf. 9845 9200.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tre billedkavalkader med fiffige........ ' til en bekendt