Foredrag om Karen Blixens “Heloïse på Biblioteket

Foredrag om Karen Blixens “Heloïse på Biblioteket

29. juli 2010 - kl. 6:00 - af

I 1942 udkom Karen Blixens novellesamling “Vintereventyr”. Mellem de 11 noveller finder man “Heloïse”, der foregår i 1870, kort før krigen mellem Tyskland og Frankrig. En verdensfjern englænder strander sammen med et broget rejseselskab i Saarburg nær den franske grænse. Ind på scenen træder nu den smukke Heloïse med kammerjomfru, kufferter og hatteæsker – og handlingen går i gang.

Novellen er – som Karen Blixens forfatterskab i øvrigt – blevet vendt og drejet af litteraturhistorikere i det uendelige.

Torsdag den 5. august kan man på Skagens Bibliotek møde historiefortælleren Inger Marie Madsen, der vil fremføre “Heloïse”, og bagefter fortælle om symbolerne i novellen og berette om Karen Blixens livssyn: Amor fati – Elsk din skæbne.
Inger Marie Madsen har i mange år arbejdet som historiefortæller, og hun har rejst landet tyndt med H.C. Andersen, Herman Bang og Karen Blixen i kufferten. Det er ikke tilfældigt, at det netop er Blixen, der skal på programmet ved dette arrangement. Hun sad i slutningen af 30’erne på Skagens Hotel og gennemskrev “Den Afrikanske Farm”, og hendes forfader, major Westenholz, var kaperkaptajn i Skagen under Englandskrigen, så forbindelserne mellem Blixen og Skagen er i orden.
Entréen er 50 kr, og så får man også et glas vin eller vand oven i hatten. Billetter kan bestilles på tlf. 98 45  92 00.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger